Sizin için uygun satış danışmanını arıyoruz

Loading...
Aracımı Değerlendir    Beğendiğim Araçlar   
+
  Aracımı Değerlendir    Beğendiğim Araçlar
BLOG

Citroen C3 Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eklenme Tarihi:
09 Kasım 2022
Citroen C3 Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Citroen C3 Hakkında Bilinmesi Gerekenler

SUV model araçları sevenler ve şehir içinde çok fazla yakıt tüketmekten kaçınanlar için alternatif bir model olan Citroen C3 bu yıl da galerilerde yerini aldı. Bu içerikte Citroen C3 fiyat listesi, motor özellikler ve donanım paketlerine dair merak edilen tüm konulara detaylıca yer verilmektedir.

2022 Citroen C3 Genel Özellikleri

Performans ve konfor açısından üzülmek istemeyen aynı zamanda yakıt tasarrufu yapmak isteyen kullanıcılar için Citroen C3 oldukça güçlü bir alternatif olarak galerilerde yerini almakta. Günlük sürüş için tasarlanan araçta konforu kadar yakıt/performans oranı da oldukça dikkat çekici.

Citroen C3 donanım paketi ve motor fark etmeksizin tüm modellerinde benzinli olarak sunulmaktadır. İki farklı motor seçeneğine sahip araç 1200 cc PureTech teknolojisi ile asfaltta yerini almakta. Giriş seviye Citroen C3 araçlarda 83 beygir motora yer verilirken diğer seviyelerde ise 110 beygir motor sunulmaktadır.

En iyi performansı 1.2 PureTech 110 beygire sahip modellerde elde etmek mümkündür. Bu motora sahip araçlarda 0’dan 100 kilometre hıza sadece 10 saniyede ulaşılırken, maksimum olarak da 193 km/s hıza ulaşılabilmektedir. Diğer 1.2 PureTech 83 beygir motora sahip modellerde ise 0’dan 100 kilometre hıza 13.3 saniyede ulaşılırken, maksimum olarak 169 km/s hıza ulaşılabilmektedir.

83 beygir motorlu modellerde besleme tipi atmosferik iken, 110 beygir motorlarda ise turboludur. Bunun yanı sıra her iki motor da direkt olarak benzin ile harekete geçmektedir. 110 beygir olan motorda kilometre başı emisyon miktarı 109 gramken, 83 beygir motorlarda 96 gramdır.

Yeni Citroen C3 Yakıt Performansı Nasıldır?

Araç hacmi ve yapısına göre Citroen C3 yakıt performansı oldukça şaşırtıcı denilebilir. Özellikle giriş seviyesi modellerde tüketilen miktar “ucuz” araç olarak nitelendirilen birçok başka marka aracın önünde yer almakta.

Sunulan iki motor tipi için de verilen resmi oranlar aşağıda yer almaktadır:

 • 1.2 PureTech 83 beygir şehir içi 100 km’de tüketilen yakıt 4,9 lt
 • 1.2 PureTech 83 beygir şehir dışı 100 km’de tüketilen yakıt 3,8 lt
 • 1.2 PureTech 83 beygir ortalama 100 km’de tüketilen yakıt 4,2 lt
 • 1.2 PureTech 110 beygir şehir içi 100 km’de tüketilen yakıt 5,7 lt
 • 1.2 PureTech 110 beygir şehir içi 100 km’de tüketilen yakıt 4,3 lt
 • 1.2 PureTech 110 beygir ortalama 100 km’de tüketilen yakıt 4,8 lt

Şehir dışı için harikalar yaratan Citroen C3 benzer durumu 83 beygir için şehir içinde de yansıtmakta. Verilmiş olan oranlar bakımlı bir C3 için verilmişken araç bakımından yapılan hatalar sonucunda yukarıda verilen oranların fark edilir şekilde üzerinde tüketim de mümkün olabilir.

Citroen C3 Kasa Tipleri Nelerdir?

Geçmişte Citroen C3 cabrio ve hatchback olarak iki farklı kasa tipine sahip olsa da yeni Citroen C3’lerde sadece Hatchback 5 kapı kasa tipi seçeneği bulunmaktadır. Tasarım ve kullanış bakımından pek ilgi görmeyen Cabri kasalar yıllar içerisinde yerini hatchback’lere bıraktı demek yanlış olmaz.

Citroen C3 Hangi Şanzımanı Kullanıyor?

Sunulan iki farklı Citroen C3 motoru da farklı şanzıman ile gelmektedir. Giriş seviyesi olarak addedilen 1.2 PureTech 83 beygir modellerde 5 ileri manuel şanzıman kullanılırken, 1.2 PureTech 110 beygir modellerde 6 ileri tam otomatik vites kullanılmaktadır.

Bu iki şanzıman tipinin dışında bir şanzıman Citroen C3 broşürü içerisinde yer almamaktadır. Piyasada yer alan diğer şanzıman teknolojilerinin modifikasyon sonucu ortaya çıkmış olması ihtimal dahilindedir. İkinci el Citroen C3 alma için bir düşünce var ise bunu göz önüne alarak orijinal ekipmanda yer alan şanzıman tipini seçmek daha yararlı olacaktır.

Citroen C3 Full Paket Hangisi?

Citroen C3 full paket Shine donanım paketidir. Sunulan tüm özellikler bu paket içerisinde yer almaktadır. İlgili paket dahilinde gereken iç donanım gerek ise dış donanım açısından kullanıcıyı cezbedecek önemli farklılıklar bulunmakta. Özellikle araç içi teknolojik ekipmanlar nezdinde önemli avantajları ilk bakışta göze çarpmakta denilebilir.

Citroen C3 Boş Paket Hangisi?

Feel donanım paketi Citroen C3 boş paket kategorisinde yer almaktadır. İçerik olarak zengin olsa da diğer donanım paketlerine oranla belirli farkları olması sebebi ile fiyat olarak da daha uygundur. Özellikle araç iç aksamında önemli yeniliklere bu pakette yer verilmemiştir.

Citroen C3 Donanım Paketleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

2022 Citroen C3 modellerde tam olarak 4 farklı donanım paketi bulunmaktadır. Bunlar sırası ile Feel, Feel Bold, Shine ve Shine Business olarak isimlendirilmekte. Tüm donanım paketleri bazı konularda çok farklı olsalar da bazı alanlarda aynı standarda sahiptir. 83 beygir olan modeller direkt olarak Feel donanım paketi ile sunulurken diğer paketlerin tümü 110 beygir olan modellerde sunulmaktadır.

Başlıca paketler arasındaki farklılıkları bölüm bölüm karşılaştırmak daha açıklayıcı olacaktır.

Güvenlik ve Araç Emniyeti

Güvenlik ve Araç emniyeti için başlıca karşılaşılan içerik farklılıkları;

 • Aktif Güvenlik Fren Sistemi Shine ve Shine Business’ta yer alırken, Feel ve Feel Bold’ta yer almamakta,
 • Sürücü Dikkat Uyarı Sistemi Shine ve Shine Business’ta yer alırken, Feel ve Feel Bold’ta yer almamakta,
 • Çarpışma Riski Uyarısı Shine ve Shine Business’ta yer alırken, Feel ve Feel Bold’ta yer almamakta,
 • Akıllı Far Asistanı Shine ve Shine Business’ta yer alırken, Feel ve Feel Bold’ta yer almamaktadır.

 

Jant

Citroen C3 Feel donanım paketlerinde 15 inç jant bulunurken, Feel Bold, Shine ve Shine Business paketlerinde 16 inç jant standart olarak paket içerisinde gelmektedir.

Dış Donanım

Dış donanım Citroen C3 2022 donanım paketlerinin en fazla farklılığının bulunduğu alan olabilir. Başlıca öne çıkan farklılıklar;

 • Airbump Feel Bold, Shine ve Shine Business’ta yer alırken, Feel’de yer almamakta,
 • Karartılmış Arka Camlar Shine ve Shine Business’ta yer alırken, Feel ve Feel Bold’ta yer almamakta,
 • Ön Sis Farları Feel Bold, Shine ve Shine Business’ta yer alırken, Feel’de yer almamakta,
 • Tavan dekoru Feel Bold (opsiyonel), Shine ve Shine Business’ta yer alırken, Feel’de yer almamaktadır.

 

İç Donanım

Citroen C3 paketlerindeki net farkların büyük bir çoğunluğu iç donanım özelliklerinde göz önüne koyulmakta. Başlıca bazı farklar;

 • Elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar Feel için, Elektrikli, ısıtmalı ve otomatik katlanır yan aynalar Feel Bold, Shine ve Shine Business için bulunmakta,
 • 7 inç dokunmatik ekran Feel Bold, Shine ve Shine Business’ta yer alırken, Feel’de yer almamakta,
 • Standart klima Feel için, iklim kontrollü klima Feel Bold, Shine ve Shine Business için bulunmakta,
 • Ön koltuk ısıtması Shine ve Shine Business’ta(opsiyonel olarak) yer alırken, Feel ve Feel Bold’ta yer almamaktadır.

2022 Citroen C3 Fiyat Listesi

Citroen 2022 araçlar arasında en uygun fiyatlılar arasında yer alan Citroen C3 için resmi olarak bildirilen satış fiyatları TL cinsinden aşağıda sıralanmıştır.

Feel Donanım Paketi 2022 Citroen C3 Fiyat Listesi

1.2 PureTech 83 HP Tavsiye Edilen Satış Fiyatı: 474.900 TL

Feel Bold Donanım Paketi 2022 Citroen C3 Fiyat Listesi

1.2 PureTech 110 HP Tavsiye Edilen Satış Fiyatı: 548.,00 TL

Shine Business Donanım Paketi 2022 Citroen C3 Fiyat Listesi

1.2 PureTech 110 Tavsiye Edilen Satış Fiyatı: 563.000 TL

Shine Donanım Paketi Donanım Paketi 2022 Citroen C3 Fiyat Listesi

1.2 PureTech 110 Tavsiye Edilen Satış Fiyatı: 579.000 TL

İlgili miktarlar tavsiye edilen satış fiyatları olup kampanya durumunda veya donanım paketi özelleştirmesi alınması halinde değişebilmektedir.

Yazar : Çetaş Dijital

Arkadan İtişli Araç Ne Demektir?
Arkadan İtişli Araç Ne Demektir?
Araçlarda sürekli olarak duyduğumuz arkadan itiş ve dört tekerden çekiş gibi kavramlardan birine bu içerikte detaylandırma yapılmıştır. Bu içerikte arkadan itişli araç ne demektir, alırken nelere dikkat etmek gerekir ne gibi özellikleri bulunur de...
Ekleme Tarihi: 19.10.2023
Coilover Nedir? Ne İşe Yarar? 
Coilover Nedir? Ne İşe Yarar? 
Coilover, araç tutkunlarının heyecanını ve merakını tetikleyen bir sürüş konseptidir. Bu teknoloji, adrenalin tutkunları için adeta bir heyecan kaynağıdır. Otomobilin süspansiyon sistemine entegre edilen bu özel yapı hakkında daha fazla detayı içe...
Ekleme Tarihi: 19.10.2023