Sizin için uygun satış danışmanını arıyoruz

Loading...
Aracımı Değerlendir    Beğendiğim Araçlar   
+
  Aracımı Değerlendir    Beğendiğim Araçlar
BLOG

Aracınızda Yakıt Tasarrufu Yapmanızı Sağlayacak İpuçları

Eklenme Tarihi:
20 Kasım 2023
Aracınızda Yakıt Tasarrufu Yapmanızı Sağlayacak İpuçları

1- Yollardaki ve Şehir İçerisindeki Hız Sınırlarına Uyun

Araç hızınızı kontrol ederek ilerlemek, yakıt tasarrufunun temelidir. Hız sınırlarına uymak, sadece güvenliği artırmakla kalmamakta aynı zamanda yakıt tüketimini de azaltmaktadır. Motor devir artırdıkça yakıt tüketim oranı da artmaktadır. Özellikle otoyollarda hız limitlerine uyarak, daha düşük hızlarda seyahat edin. Araç hızınızı kontrol etmek için hız sabitleyici veya akıllı sürüş yardımcıları kullanmak bu konuda faydalı olabilir.

2- Lastik Basınçlarını Düzenli Olarak Kontrol Edin

Yanlış lastik basınçları, aracınızın daha fazla yakıt tüketmesine neden olabilir. Lastiklerinizi düzenli olarak kontrol edin ve üretici tarafından önerilen basınçlara uygun olduğundan emin olun. Düzenli lastik bakımı, aynı zamanda lastiklerinizin ömrünüzü uzatır ve güvenliği artırır. Yol tutuşu da daha optimize olacağı için direkt olarak yakıt tasarrufunu sağlayacaktır.

3- Araç Bakımını İhmal Etmeyin

Araç bakımı, yakıt tasarrufu için kritik öneme sahiptir. Motor yağının, hava filtresinin, buji ve diğer bileşenlerin düzenli olarak kontrol edilmesi ve değiştirilmesi, motorun daha verimli çalışmasına sebep olur. Ayrıca, yakıt enjektörlerinin temiz ve düzgün çalıştığından sürekli olarak emin olmak gerekir.

4- Ağırlığı Azaltın

Araç ağırlığı arttıkça aracın yola karşı mukavemeti artar, mukavemet arttıkça aracın tekerlerine daha fazla güç gerekir ve motor da daha fazla yakıt tüketmek durumunda kalır. Bu sebeple araç içinde taşınmayan fazla ağırlık direkt olarak yakıt tüketimini arttırır. Bagajınızdaki gereksiz eşyaları çıkartarak aracınızın daha hafif olmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle şehir içi sürüşlerde ağırlığı minimumda tutmak, sürekli dur-kalk biçiminin hakim olmasından dolayı direkt olarak yakıt tasarrufuna katkı sağlar.

5- Aracı Rölantide Bırakmaktan Kaçının

Araç rölantide çalışırken de yakıt tüketir. Uzun süre rölantide beklemek yerine, motoru kapatmayı düşünebilirsiniz. Uzun süreli rölanti durumlarını engellemek için fast-food restoranlarında veya benzin istasyonları gibi yerlerde beklerken direkt olarak motoru kapatabilirsiniz. Bu hamle de yakıt tasarrufuna katkı sağlayacaktır.

6- Düzgün ve Sakin Bir Sürüş Biçimini Benimseyin

Ani hızlanmalar ve frenlemeler, yakıt tüketimini direkt olarak olumsuz yönde etkilemektedir. Düzgün ve sakin bir şekilde araca davranmak yakıt tasarrufunu da artırır. Hızlanırken ve fren yaparken yumuşak bir sürüş biçimi benimsemeye çalışın. Ayrıca, trafik ışıklarında veya trafik sıkışıklığında gereksiz yere hızlanmaktan veya frenlemekten kaçının.

7- Yakıt Tasarruflu Araçları Tercih Edin

Eğer yeni bir araç satın almayı düşünüyorsanız, yakıt verimliği konusunda öne çıkan kilometre başına tükettiği yakıt miktarı düşük olan bir araç seçimi yapmalısınız. Benzinli araçların dışında yakıt tüketimi sağlayan hibrit veya elektrikli araçlar, uzun vadede tasarruf sağlayabilir. Ayrıca, daha küçük motorlu veya dizel araçları tercih ederek de daha düşük miktarlarda yakıt tüketimini hedefleyebilirsiniz.

8- Düşük Dirençli Lastikler Kullanın

Düşük dirençli lastikler, aracınızın yolda daha kolay ilerlemesini sağlar. Bu lastikler de ayrıca yakıt tüketimini azaltır. Yakıt tasarrufu sağlamak için özel olarak tasarlanmış düşük dirençli lastikleri kullanmak cebinizi fark edilir biçimde rahatlatacaktır.

9- Hava Sirkülasyonunu Kontrol Edin

Araç üzerinde fazladan aksesuarlar, özellikle rüzgar direncini artırabilmekte. Bu sebeple taşıyıcı çatı rafı veya rüzgarlı aksesuarlar gibi gereksiz biçimde aracın yola karşı mukavemetini artıracak eşyaları kaldırarak hava akışını optimize etmek faydalı olacaktır.

10- Yakıt Kalitesine Dikkat Edin

Yakıt kalitesi, aracınızın verimli çalışmasını etkilemektedir. Verimli çalışan araç da minimum yakıt ihtiyacı ile maksimum performansı sunacaktır. Temiz ve kaliteli yakıt kullanmaya özen göstermek bu konunun püf noktasıdır. Kesinlikle düşük kaliteli yakıtlardan kaçının, çünkü bu yakıtlar motorunuzda sorunlara yol açabileceği gibi motorun standart işlemesini değiştirecektir.

 

11- Çalıştırmadan Önce Motoru Sıcak Tutum

Birkaç kısa yolculuk yerine bir gidiş-dönüş yolculuğu yapmayı düşünün. Motor ısındığında en verimli şekilde çalışacaktır, oysa birkaç soğuk çalıştırma, toplam kilometre aynı olsa bile yakıt tüketimini artıracaktır.

12 – Rotanızı Evden Çıkmadan Planlayın

Kulağa belki saçma gelebilir fakat araştırmalar gösteriyor ki rotası planlanmış gezilerde dur-kalk ve yanlış yola sapma gibi olaylar nadir gözlendiği için yakıt tasarrufu yapılabilmekte. Araç sürekli olarak devir alırken yolculuk yapmak, durur vaziyetten sonra tekrar sil baştan ateşleme sebebi ile oluşacak ekstra yakıt kaybını da ortadan kaldırmaktadır.

13 – Klimayı Gereksiz Yere Kullanmayın

Bilindiği üzere araçlardaki klima önce motor sonrasında ise akü üzerinden çalışmaktadır. Özellikle bir araç durur vaziyetteyken çalışan klima soğuk veya sıcak fark etmeksizin yakıt tüketimi için intihar denilebilecek bir harekettir. Bunun yanı sıra rölantide olan araç fazla devir almadığı için klimayı da tam performanslı çalıştıramaz. Klima performans sağlayamadıkça da kendi içindeki sistemi daha da strese sokarak önce motora sonra da aküye yük olur.

14 – Üstü Açılabilen Bir Aracınız mı Var, Üstünü Kapatın

Aslında bu öneri direkt olarak hava sirkülasyonu ile iç içe anlatılabilir fakat pencere kadar basit bir etkisi de yok. Üstü açık araçların yaratmış olduğu rüzgara karşı direnç araba tekerlerinin aksine bir sürtünmeye sebep oluyorsa bu motora daha fazla çalışma yükü olarak geri dönecektir. Ayrıca bu noktada şunu da söylemek gerek eğer bu öneriye kulak asmayıp bir de hızlı kullanırsanız vah gariban yakıtlara diyebilir. Buna ek olarak özellikle SUV ve Minivan araçlarda yer alan portbagaçlar da aynı sebeplerde yakıt tüketimi düşmanı diyebiliriz. Bagajların aracın tekerine karşı etkili sürtünmesi %16 değerini görebilir vaziyette. Buna ek olarak aracın dışına asılacak havlu, poster ve bayrak gibi ögeler de aynı olaya sebebiyet verebilir. Kısacası tümü açık camla araç kullanmaya benzer bir etkiye sahiptir.

 

15 – İvme Kaybetmeyin

Bir aracın en tasarruflu kullanıcısı her şeyi didik didik eden kişiden ziyade sürücüsüdür. Bir kullanıcın araç ile bütünleşmesi, aracın isteklerine göre seyretmesi başlı başına bir tasarrufun önünü açar. Sürücü arabasını sürekli olarak dinleyerek bir şeylerin yanış gittiğini anında anlayabilir. Araca narin davranmak ve onu benimsemek motorunu yormanıza izin vermeyecektir.

Kısacası aracınızda yakıt tasarrufu yapmak için alabileceğini en iyi tavsiye; şanzımanınızı, motorunuzu dinlemek olacaktır. Vites geçişlerinde nazik olmak gerekirken ani durmalardan gerektiğince kaçınmak gerekir.

16- Yokuş Olan Güzergahlardan Kaçının

Aracın yakıt tasarrufunun önemli odaklarından biri de yol şartlarıdır. Köy yolunda harcanan yakıt ile şehir içindeki yakıt şüphesiz aynı olmayacaktır. Yokuşlar da aynı şekilde. Özellikle araç yokuşlarda seyir halindeyken normale oranla çok daha fazla yakıt harcayarak ilgili yolu gitme davranışı gösterir, bu durumun pek yakıt dostu olduğunu söylemek gerçekçi olmaz. Bu sebeple yola çıkmadan önce yapılacak rotada yakış olan bölgeleri haritandan kaldırmak faydalı bir başlangıç olacaktır.

Yazar : Çetaş

Arkadan İtişli Araç Ne Demektir?
Arkadan İtişli Araç Ne Demektir?
Araçlarda sürekli olarak duyduğumuz arkadan itiş ve dört tekerden çekiş gibi kavramlardan birine bu içerikte detaylandırma yapılmıştır. Bu içerikte arkadan itişli araç ne demektir, alırken nelere dikkat etmek gerekir ne gibi özellikleri bulunur de...
Ekleme Tarihi: 19.10.2023
Coilover Nedir? Ne İşe Yarar? 
Coilover Nedir? Ne İşe Yarar? 
Coilover, araç tutkunlarının heyecanını ve merakını tetikleyen bir sürüş konseptidir. Bu teknoloji, adrenalin tutkunları için adeta bir heyecan kaynağıdır. Otomobilin süspansiyon sistemine entegre edilen bu özel yapı hakkında daha fazla detayı içe...
Ekleme Tarihi: 19.10.2023