MUAFİYETLİ SATIŞ BİLGİ FORMU

loading
Lütfen Bekleyin...

ÇETAŞ’TA ÖTV MUAFİYETLİ ARAÇ SATIŞI

ÇETAŞ’TA MUAFİYETLİ ARAÇ SATIŞI

Çetaş’ta otomobil tutkusu engel tanımaz...

Ötv muafiyetli araçlar hakkında ayrıntılı bilgi almak için lütfen talep formu doldurun.

ÖTV Muafiyeti Nedir?

ÖTV (Özel Tüketim Vergisi), belirli ürünlerin harcamalarında maktu ya da oransal olarak alınan bir vergi türüdür. ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) muafiyeti ise, vücudunda belli bir oran üzerinde işlev kaybı olan engelli bireylerin faydalanabileceği bir haktır. Muafiyetli satış için belli koşulların sağlanması gerekmektedir.

ÖTV muafiyeti için engel oranı %90 ve üzeri olan bireyler, vergiden muaf olarak araç satın alabilir. ÖTV indirimden faydalanmak için ise engel oranı en az %40 olmalıdır. Raporda “ağır engelli” ya da “sürücü belgesi alabilir” ifadelerinin bulunması gerekmektedir.

Araç sahibinin aracı kullanmasının mümkün olmadığı durumlarda ise, üçüncü dereceye kadar yakınları B sınıfı ehliyet sahibi olması koşuluyla bu araçları kullanabilirler. %90 üzeri engel sahibi kişilerin kullanmaya yetkili olduğu araç cinsine göre “A” veya “B” sınıfı sürücü ehliyetine sahip olmaları şartıyla kendileri de bu araçları kullanabilir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Muafiyeti Nedir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi, yani MTV, araç türü, yaşı ve silindir silindir hacmi gibi değişkenlere göre hesaplandığı ve araç sahiplerinin yılda iki kez ödemek zorunda olduğu bir vergidir. Her yıl Ocak ve Temmuz aylarında ödenmesi gereken bu vergi, bulunulan ilin vergi dairesi ya da anlaşmalı bankalar tarafından tahsil edilir. Ancak bu vergi için de engellilere özel istisnalar yer almaktadır.

Engelli Ehliyeti Nasıl Alınır?

1 Ocak 2016’ya kadar engelli sürücülerimize H sınıfı sürücü belgesi verilirken, bu tarihten itibaren A ve B sınıfı, engelli ibareli ehliyetler sunulmaya başlamıştır. B Sınıfı ehliyet almak için yaşınızın 18, A Sınıfı ehliyet almak için yaşınızın en az 20 olması, Avrupa standartlarına göre eğer A sınıfı ehliyet alacaksanız daha öncesindeki 2 yıl A2 ehliyetine sahip olmanız gerekmektedir.

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Engelli Raporu raporu tam teşekküllü devlet hastanelerinde ücretsiz olarak verilebilmektedir. Kamu hastaneleri, engelli sağlık raporu verebilmeleri için belirli aralıklar ile güncellenmekte ve rapor verebilme haklarına sahip olmaktadırlar. Engelli Sağlık Kurulu raporu için başvuruyu mutlaka engelli bireyin kendisi, velisi veya vasisi yapmalıdır.

ÖTV istisnalarından faydalanarak araç sahibi olmak için sağlık raporundaki engel oranı ne olmalıdır?

ÖTV muafiyetinden yararlanmak için tam teşekküllü devlet hastanesinden alınmış sağlık raporunda engel oranı %90 ve üzeri, ÖTV indirimden faydalanmak için ise en az %40 olmalıdır. Ayrıca “ağır engelli” ya da “sürücü belgesi alabilir” ifadelerinin yer alması gerekmektedir.

Engelli yakınlarına ÖTV indirimi mevcut mudur?

ÖTV muafiyeti yalnızca engelli bireyin şahsına tanınmış bir haktır. Bu istisnadan yararlanmak isteyen kişilerin aracı mutlaka kendi üzerlerine almaları gerekmektedir.

Engelli kişi adına alınan araçları kimler kullanabilir?

Tam teşekküllü devlet hastanesinden verilmiş %90 ve üzeri engelli raporu olan kişi adına alınan aracı üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılabilir. Araç sahibi kendisi dışında 3 ismi daha araç ruhsatına işletebilir ve yalnızca bu isimler tarafından aracın kullanılmasına izin verilir. Ruhsatta ismi geçmeyen kişilerin; hastalık, doğum ve benzer acil durumlar dışında aracı kullanması durumunda ise aracın bağlanması ve ağır para cezaları ile karşılaşılması muhtemeldir.

%90’ın altında rapor derecesi bulunan araç sahiplerinde ise; araçta özel donanım varsa ve/fakat bu özel donanım takılırken aracın orijinal/teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmamışsa, yani özel donanım ilaveten takılmışsa; araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir.

Kanunlardaki değişikliklere ilişkin sorumluluğumuz bulunmamaktadır, vergi indirimi için gerekli başvurular ilgili makamlara yapılmalıdır. Satış hakkında ayrıntılı bilgi ve muafiyetli satışlar için lütfen talep formu doldurunuz.