Sizin için uygun satış danışmanını arıyoruz

Loading...
Aracımı Değerlendir    Beğendiğim Araçlar   
+
  Aracımı Değerlendir    Beğendiğim Araçlar
BLOG

Taksitle Araba Alma Rehberi

Eklenme Tarihi:
24 Kasım 2023
Taksitle Araba Alma Rehberi

Taksitle Araba Alma Rehberi

Araba sahibi olmak, birçok kişinin hayalini süsleyen bir adımdır. Ancak araç sahibi olmak artan kur, değişen araç fiyat dengeleri ve yakıt fiyatlarının da etkilediği, araçların yüksek maliyeti nedeniyle pek çok insan için zorlu bir hedef durumunda. Bu noktada akıllara direkt olarak gelen yol ise taksitle araba alma opsiyonu. Bu hayali gerçeğe dönüştürmenin en sık tercih edilen opsiyonu hiç şüphesiz şekilde taksitler. Bu taksitle araba alma rehberi içeriğini inceleyerek taksitle araba almanın nasıl yapılacağı, avantajları, dezavantajları ve dikkate alınması gereken önemli unsurları ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

 

Taksitle Araba Alımı Nasıl Yapılır?

Araba alım satım işlemlerinde belli başlı çizelgede ilerleyerek, sunulan uyarıları dikkate alarak araç almak çok zor bir eylem değil. Fakat işin içine asıl baş belası olan nokta "bankaları koymak, dakikalarca sıra bekleyerek o veznede başvuru için beklemek ve faizleri görünce de ödeme tablosu başında daralmamak elde değil diyebiliriz. Araba alım satım işlemleri için uygulanan yönetmelik sebebi ile de kredi miktarları mevcut sıfır araçların hiçbirinin fiyatına dahi ulaşamamakta. Bu noktada devreye satın alacağınız yerden taksitle araba alımı girebilir fakat bunu sunan çok firma da bulunmuyor.

Gerek bankadan alınan kredi ile aracı alacak olun gerek ise bayide yapılacak taksitleme ile, her iki durumda da belli başlı adımları gözeterek ilerleme sağlamanız daha doğru olacaktır. Taksitle araba alımı yaparken atılması gereken adımlar titizlikle atılmalıdır:

Bütçenizi Değerlendirin: İlk olarak ne kadar ödemeyi karşılayabileceğinizi ve ne tür bir araba alabileceğinizi belirlemelisiniz. Bütçenizin gerçekçi ve sürdürülebilir olduğundan emin olun. Bu adım aslında şunu da söylemek için fırsat bütçenin doğru şekilde saptaması yapılmadan atılacak her adım tarafınıza borç olarak dönebilir.

Bunu basit şekilde özetlemek gerekir ise fiyatların stabil kaldığı bir pazarda 1000 TL’lik arabayı taksit ile aldığınızı düşünün. Bu 1000 TL’lik arabanın da faizleri ile 2 senede toplam 2000 TL ödeme ile size mal olacağını ödeme tablosunda göreceksiniz. Eğer taksitleri ödeyemez ve sürdürülebilir olmayan gelir ile bu aracı alırsanız aracın alım fiyatını tamamen geri alamayacaksınız. Aracı satıp borcu kapatmak istediğinizde araç değer kaybederek 900 TL’ye alıcı bulurken (6.ayda gerçekleştiğini var sayalım), 1400 TL kalan taksite karşılık elinize yalnızca 900 TL geçecek ve önünüzde elinizde olmayan bir ürün için ödeyeceğiniz 500 TL borç kalmış olacak. Bu sebeple yaptığınız işlemin sürdürülebilir olması alacağınız ürünün kullanım ömrü ile ani zarar etme ihtimalinizi de engelleyecektir.

Araştırma Yapın: Araba marka ve modeli seçerken dikkatli bir araştırma yapın. İhtiyaçlarınıza ve tercihlerinize en uygun aracı belirlemeye çalışın. Bu noktada aklınızda net bir fikir yoksa blog kısmında çeşitli araç segmentleri için yayımladığımız rehberlere göz atabilirsiniz.

Taksit Vade Oranlarını Karşılaştırın: Farklı finansman şirketlerinin ve bankaların her biri müşterileri kendilerine çekmek adına düşük faiz oranları sunacaktır. Bu sunulan teklifler ile taksit seçeneklerini inceleyin. Faiz oranları, vade süreleri ve ödeme koşulları konularında karşılaştırma yapın ve size en uygun olanı seçin.

Kredi Puanınızı Kontrol Edin: Kredi puanı bir bireyin kredi geçmişinde yaptığı ödemeleri baz alan bir puandır. Dönemden döneme artış veya azalma gözlemlenebilir. Eğer kötü bir kredi puanınız var ise banka ve finans firmaları daha başlamadan bu noktadan sizi geri döndürmeye çalışacaktır çünkü o yüksek kredileri almak için temiz bir kredi geçmişi ve ödeyebileceğinize yönelik de gelir bilgilerinizi sunmuş olmalısınız.

Satıcı veya Finans Kurumuyla İletişime Geçin: Telefon ile kredi almak mobil bankacılığa göre daha olasıdır. Yüz yüze kadar etkili olmasa da telefondan dahi arama ile diğer yöntemlere göre avantaj sağlıyorlardır. Aradığınız araç ve taksit seçenekleri hakkında resmi bir satıcı veya finans kurumu ile iletişime geçerek tüm sorularınızı sormaktan çekinmeyin.

Sözleşmeyi İmzalayın: İmza kâğıdı olmadan kredi evraklarına girilmemeli ve bu belgeler sizeler de yasa önünde korunma sağlayacaktır. Bunun dışında gelecek kredi sözleşmelerinin de ilgili maddelerini dikkatli okuyun. Taksitli araba alımı için bir sözleşme hazırlanacak ve bu sözleşmeyi dikkatlice inceleyip imzalamanız gerekecektir.

 

Taksitle Araba Almanın Avantajları Nelerdir?

Tek seferde yüklü maliyet altına giremeyecekler için taksitle araba almanın avantajı direkt bellidir. Taksit durumunun olmadığı durumlarda nakit ödeme sebebi ile tüm işi halletmek geri dursun daha rahat şekilde çıkmak mümkündür. Ama bir anda istediği parayı toplamak güç gelirse, o zaman bu krediler fayda sağlayabilir. Taksitle araba almanın belli başlı bazı avantajları:

Peşinat ile Daha Düşük Fiyat: Taksitle araba alımında, aracın tamamını peşin ödemek zorunda kalmazsınız. Düşük bir başlangıç ​​yatırımı yaparak araç sahibi olabilirsiniz. Buna ek olarak taksitinizden önce belli bir miktarda peşinat sağlamak da akıllı olabilir. Onun sayesinde faizle ödenecek para miktarı azalacak ve aylık bütçenize katkı sağlayacaktır.

Araba Seçeneği: Taksitli alım, daha yüksek fiyatlı ve özellikli araçlara erişim sağlar, çünkü ödemeler tam anlamı ile reel bir zemine oturmuş olur. Bu gibi durumlarda masrafı artırma pahasına sürdürülebilirliğinize zarar verecek rakamlardan uzak durmaya çalışın.

Ödeme Kolaylığı: Taksitlerin de katıldığı senaryoda, aylık bütçenize uygun bir şekilde düzenleme gerekebilir Bazı firmalarda ödeme alma dahi geç sürede gerçekleşebilmektedir. Bu, ödeme kolaylığı ve esneklik sağlar.

Kredi Geçmişinizi İyileştirme: Taksitli ödemeler yaptıkça ve bu ödemelere sadık kaldıkça kredi geçmişinizi olumlu yönde etkileyebilir.

Taksitle Araba Almanın Dezavantajları Nelerdir?

Aslında baştan söylemek gerek taksitle işlem yapmak başlı başına biraz da olsa kendini ipotek ettirmektir. Bu sebeple başlangıç olarak bunu söylemek mümkün. Bunun dışında da aşağıdaki saydıklarımıza göz atabilirsiniz:

Toplam Maliyetin Artması: Taksitle araba alımı, bütçe değerlendirmede verdiğimiz örnekteki (1400 TL kalan taksite karşılık elinize yalnızca 900 toplam maliyeti artırabilir) gibi sonunda daha fazla ödeme yapmanıza gerek duyulabilir. Bunun olmaması için en kesin yöntem hiç kredi alamamaktır.

Faiz Ödemeleri: Taksitli alımlarda vade farkına benzer biçimde banka tarafından belirlenen bir faiz ödemesi bulunur ve bu da araç maliyetini artırır. Bu ödemeler başlı başına fahiş boyutlara ulaşabilir.

Sözleşme Koşulları: Sözleşmede tarafınıza yöneltilen ve imzalatan kişinin yanlı Bışar mı yok mu söyleyeyim. Koşullarını şartlarını gerekirse didik didik etmek gerekir. Dikkatlice incelemeniz sonucunda bir soruna rastlanmaz ise imza atmakta sorun yok. Gizli ücretler veya cezalar konusunda bilgi sahibi olmalısınız.

 

Arabalara En Fazla Kaç Taksit Yapılır?

Arabalara ne kadar taksit yapılacağı, ülkenizin finans düzenlemelerine ve finans kurumlarına bağlı olarak değişebilir. Resmi Gazete'de yayınlanan Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik'e göre, perakende satış yapan oto galeriler ve markalar tarafından 24 ila 60 ay arasında taksit seçenekleri sunulabilir.

Ancak bilinmelidir ki taksit sayısı arttıkça toplam geri ödeme miktarı artabilir. Taksit sayısını seçerken, kendi bütçenizi ve ödeme kapasitenizi göz önünde bulundurmanız gerekir.

:

Yazar : Çetaş