Sizin için uygun satış danışmanını arıyoruz

Loading...
Aracımı Değerlendir    Beğendiğim Araçlar   
+
  Aracımı Değerlendir    Beğendiğim Araçlar
BLOG

Silindir Hacmi Nedir?

Eklenme Tarihi:
19 Ekim 2023
Silindir Hacmi Nedir?

Silindir Hacmi Nedir? 

Araçların performansları, yakıt tüketimleri ve vergileri hakkında konuşuluyorsa kesinlikle silindir hacmi de o konuşmanın bir yerinde bulunmaktadır. Sıklıkla duyulan “binlik motor” gibi isimler de silindir hacmini baz almaktadır. Bu içerikte silindir hacmi nedir, ne işe yarar, en güçlü motorlar kaç silindirlidir gibi merak edilen sorulara yanıt verilmektedir. 

 

Silindir Hacmi Nedir? 

Silindir hacmi, bir motorun içinde yer alan bir silindirin içindeki yanma odacığının net hacmidir. Bu ölçüm santimetre küp veya kısaca “cc” ile ifade edilirken nadir de olsa kimi zaman litre cinsinden ifade edilmektedir. Silindir hacmi, bir motorun performansını, gücünü ve torkunu etkileyen önemli bir etken durumundadır. 

 

1560 Silindir Hacmi Kaç Motor? 

1560 cc, bir motora sahip olan bir aracın silindir hacmini temsil eder. İlgili aracın silindir hacminin 1560 santimetre küp olduğunu belirtirken 1.6 litrelik bir motor olduğu da anlaşılabilmektedir. 1.6 motor araçların vergileri ise güncel olarak değişmektedir. Bu noktada aracın yaşı, değeri ve motor hacmi belirleyici unsurdur. 1.6 motor araç MTV ödemeleri 2023 için en düşük 780 TL en fazla ise 7.834 TL’dir. 

 

1390 Silindir Hacmi Kaç Motor? 

1390 cc, bir motora sahip olan bir aracın silindir hacmini temsil eder. İlgili aracın silindir hacminin 1390 santimetre küp olduğunu belirtirken, 1.4 litrelik bir motor olduğu da anlaşılabilmektedir. 1.4 motor araçlarda da vergilendirme silindir hacmi, araba yaşı ve araç değeri ile ölçümlenmektedir. 1.4 motor MTV ödemeleri için 2023’te en az 436 TL öderken en fazla ise 4.434 TL ödemektedir. 

 

En Güçlü Motor Kaç Silindir? 

Çift silindir, dört silindir, sekiz silindir gibi kavramlar sürekli olarak duyulur. Aracın performansını ve gücünü belirtmek adına belirtilen bu durumda en güçlü denilen araçlarda 12 silindire kadar gidildiği gözlemlenmektedir. Bunun yanı sıra en yaygın ve yüksek performanslı motorlar genellikle 6 ila 8 silindire sahip olan motorlardır. 

 

Silindir Hacmi Araç Alma Kriterleri Arasına Girer Mi? 

Performans ve yakıt konusunda araçtan beklentisi olan herkes için cevap; Evet. Silindir hacmi araç seçiminde önemli bir kriterdir. Yeni bir araç satın alırken silindir hacmi, motorun performansı, yakıt tasarrufu ve kullanım amacına uygunluk konularında değerlendirmeye tabi tutulur. 

Araç alma kriterleri arasında silindir kesinlikle ana unsur değildir. Geçmişte bu durum tam tersi olsa da günümüzde gelişen ve daha minimize olan motor mimarisi ile “düşük” sayıdaki ve hacimdeki silindirler ile dahi yüksek hız ve performans yakalanabilmektedir. Bu sebeple silindir hacmi daha çok MTV ödemelerinde kriter olabilmekte. Örneğin 4.000 cc üzeri araçlarda senelik 101.152 TL vergi ödemek durumunda kalınabiliyor. 

 

Araç İçin Silindir Hacmi Neden Önemlidir? 

Silindir hacmi, aracın motorunun gücü, performansı ve yakıt verimliliği üzerinde doğrudan etkili olan bir faktör konumunda. Buna ek olarak belirtmek gerekir ki daha yüksek silindir hacmi genellikle daha fazla güç ve tork anlamına gelir, bunun ile doğru orantılı da yakıt tüketimi artabilmektedir. Dolayısıyla, araç için uygun silindir hacmi seçimi, kullanıcının performans, yakıt ekonomisi ve diğer kriterlerine göre değişiklik göstermektedir. Şunu eklemek gerek bazı araçlarda sunulan performans düşünülen silindir hacmi ve sayısının da tam tersi istikametinde yer alabilmektedir. 

Yazar : Çetaş