Sizin için uygun satış danışmanını arıyoruz

Loading...
Aracımı Değerlendir    Beğendiğim Araçlar   
+
  Aracımı Değerlendir    Beğendiğim Araçlar
BLOG

OTOMOBİL ANAHTARI KAYBOLURSA NE OLUR?

Eklenme Tarihi:
19 Nisan 2021
OTOMOBİL ANAHTARI KAYBOLURSA NE OLUR?

Araç sahiplerinin en çok korktuğu olaylardan biri de araç anahtarının kaybolmasıdır. Peki böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Yeni araç alan sürücülere iki adet kontak anahtar ile teslim edilir. Sürücüler bunlardan sadece birini kullanır. Diğerini de genelde uygun bir yerde saklarız. Ancak dikkat edilmediğinde araba anahtarı kaybolur. Böyle durumlarda eğer bir yedek anahtarınız yoksa; yetkili servis veya sanayilerdeki bu işi yapan anahtarcılardan yardım alabilirsiniz. Bu şekilde hem kapınız açılacak hem de aracınızın anahtarı yeniden yapılıp, size teslim edilecektir. 

Eskiden kaybolan anahtarlar yerine yenisini yapılıyordu. Ancak artık temel bir güvenlik sistemi olan ımmobilizer, araçlara standart olarak getirildi. 

Immobilizer Nedir?
Arabanızı farklı bir anahtar kullanılarak ya da düz kontak yapılarak aracın çalıştırılmasını engelleyen elektronik bir kodlama sistemidir. Her araca özel bir kodlu bağlantı uygulanmaktadır bu bağlantı sayesinde araçlar çalışmaktadır. 

Anahtarınız kaybolursa, üçüncü bir kişinin eline geçebilir. Aracınızın çalınma ihtimaline karşı eğer sigortanız varsa, sigortacınızla iletişime geçebilirsiniz. Kasko poliçenizi almadan önce ek teminatlarınız arasına araba anahtarının kaybolması ya da çalınması gibi durumları dahil ederseniz, bu tarz olaylarla karşı karşıya geldiğinizde kasko sigortanız zararı karşılayacaktır.

Ayrıca hırsızların kilit sistemini zorlarken verdiği hasar da kasko kapsamındadır. Bu yüzden kasko almadan önce poliçenizin tüm teminatlarını iyice araştırmanız gerekir. Eğer ek teminat kaskonuzda bulunmuyorsa, belli bir ek ücret karşılığında bu teminatı kaskonuza ekleyebilirsiniz.

,

Yazar : Çetaş Dijital

Arkadan İtişli Araç Ne Demektir?
Arkadan İtişli Araç Ne Demektir?
Araçlarda sürekli olarak duyduğumuz arkadan itiş ve dört tekerden çekiş gibi kavramlardan birine bu içerikte detaylandırma yapılmıştır. Bu içerikte arkadan itişli araç ne demektir, alırken nelere dikkat etmek gerekir ne gibi özellikleri bulunur de...
Ekleme Tarihi: 19.10.2023
Coilover Nedir? Ne İşe Yarar? 
Coilover Nedir? Ne İşe Yarar? 
Coilover, araç tutkunlarının heyecanını ve merakını tetikleyen bir sürüş konseptidir. Bu teknoloji, adrenalin tutkunları için adeta bir heyecan kaynağıdır. Otomobilin süspansiyon sistemine entegre edilen bu özel yapı hakkında daha fazla detayı içe...
Ekleme Tarihi: 19.10.2023