Sizin için uygun satış danışmanını arıyoruz

Loading...
Aracımı Değerlendir    Beğendiğim Araçlar   
+
  Aracımı Değerlendir    Beğendiğim Araçlar
BLOG

Kurşunlu Ve Kurşunsuz Benzin

Eklenme Tarihi:
24 Kasım 2023
 Kurşunlu ve Kurşunsuz Benzin

Kurşunlu ve Kurşunsuz Benzin

Kurşunlu benzin ve kurşunsuz benzin tanımlarını benzin istasyonunun yanından geçen herhangi biri illa ki duymuştur. İki benzin çeşidi arasındaki fark bugün dahi birçok sürücü tarafından bilinmiyor. Kurşunlu benzin ve kurşunsuz benzin ile alakalı aralarındaki farkları, avantajları ve dezavantajları bu içerikte bulabilirsiniz.

Kurşunlu Benzin Ne Demektir?

Kurşunlu benzinler içinde tetraetil kurşun (TEL) adı verilen bir katkı maddesi bulunan bir yakıt türü. Benzin içerisinde ekseriyetle yer almakta olan Kurşun, motorun çalışması sırasında sürtünmeyi azaltarak yakıtın daha verimli yanmasına yardımcı olur.

Kurşunsuz Benzin Ne Demektir?

Kurşunsuz benzin, içinde tetraetil kurşun veya başka kurşun bazlı katkı maddeleri bulunmayan modern bir yakıt türü. Bu yakıt türü, çevre dostu ve daha temiz bir alternatif sunar. Yeni çıkan araçlar ile bu yakıt türlerinin kullanımı daha da arttı.

Kurşunlu ve Kurşunsuz Benzin Farkları Nelerdir?

Kurşunlu ve kurşunsuz benzin, otomobil sahipleri arasında yakıt seçimi konusunda önemli bir tercih noktası adeta klasiğin modern ile karşılaşması. Kurşunlu benzin kurşunsuza göre daha eski bir tarihe sahip. İşte bu iki benzin türü arasındaki temel farkları ise aşağıda;

Kurşun İçeriği:

Kurşunlu benzinler tetraetil kurşun (TEL) adı verilen bir katkı madde içerir. Bu katkı madde direkt olarak motora eklenerek sıkıştırma oranını artırmakta ve motorun daha yüksek oktanlı benzinle çalışmasına imkan sağlıyor. Buna karşın tetraetil kurşun, atmosfere zarar veren salınımlarda bulunur ve çevresel etkilere yol açar. Kurşunsuz benzinde ise bu katkı maddesi bulunmaz.

Çevresel Etkiler:

Aslında ikisi arasındaki en modern fark çevresel etki denebilir. Kurşunlu benzin, çevre için zararlı çünkü kurşunun atmosfere yayılması sonucunda hava ve toprak kirliliği oluşumu ortaya çıkar. Son yüzyılda bunun etkilerinin atmosfere ve iklimlere etkisini görmek mümkün. Bu sebeple birçok ülke, çevre koruma ve sürdürülebilirlik amacıyla kurşunsuz benzin kullanımını destekliyor. Tabi ki elektrikli ve dizel araçları konu dışında tutarak bunu ele almak gerekiyor.

Motor Etkileri:

Yakıtlarda bulunan kurşun katkısı yüzünden motorun valf ve silindirlerinde hasar ve aşınma meydana gelebiliyor. Belirli bir süreçte sürekli hale gelen bu durum da günden güne motor performansını olumsuz da etkileyebilir. Kurşunlu benzin içeriği egzoz sistemi için de bazı tehditler oluşturabilir. Bu durumu kurşunsuz için görmesek de kurşunsuz da farklı alanlarda motora direkt olarak zarar verebilir.

Oktan Sayısı:

Kurşunsuz benzin, daha yüksek oktan sayısıyla daha yüksek sıkıştırma oranlarına ve performansa olanak sağlıyor. Kurşunlu benzin ise daha düşük oktan sayısı ile araçtan alınabilecek performansta darboğaz oluşmasına sebep olabilir.

Yakıt Verimliliği:

Kurşunsuz benzin, daha etkili bir yanma sağlayarak daha az yakıt tüketimi sağlar. Uzun vadede tasarruf sağlamasının yanı sıra bu sayede aracın aile ekonomisine göre optimize edilmesini de destekliyor.

Kısacası çevre dostu ve motor sağlığına daha az zarar veren bir opsiyon olarak kurşunsuz benzin, birçok ülkenin ve otomobil üreticisinin önerdiği benzin tipi. Fakat bu durum aracınızın ihtiyaçları ve ülkenizin yakıt standartları devreye girdiğinde değişebiliyor.

Kurşunlu Benzin Avantajları Nelerdir?

Şu ana kadar pek iyi bahsedilmemiş gibi dursa da kurşunlu benzinin de belli başlı sunduğu avantajlar var. Madde madde kurşunlu benzin avantajları:

Esneklik ve Uyumluluk: Eski model araçların önemli çoğunluğu, özellikle klasik arabalar, hala kurşunlu benzinle daha iyi performans gösteriyor. Bu yakıt, bu tür araçlar için daha kullanışlı oluyor.

Ek Koruma: Kurşunun motor sürtünmesini azaltması sebebi ile bazı motor parçalarının daha uzun süre dayanıklı halde kalmasını sağlayabilir. Özellikle valf koltukları gibi aşınma eğiliminde olan parçalara ekstra olarak koruma sağlayabilir.

Maliyet: Kurşunlu benzin, kurşunsuz benzine göre daha ucuz, bu, bazı araç sahipleri için bütçe dostu bir seçenek olabilir.

Kurşunsuz Benzin Avantajları Nelerdir?

Kurşunsuz benzin, modern araçlara karşı avantajlı. Nedir bu avantajlar:

Çevre Dostu: Kurşunsuz benzin, atmosfere zararlı kurşun emisyonlarının azalmasını direkt olarak sağlar. Bu, hava kalitesini iyileştirir ve çevresel etkileri azaltır.

Yüksek Oktanlı Seçenekler: Kurşunsuz benzin, yüksek oktanlı seçeneklere sahip. Bu geniş yelpazenin en büyük avantajı yüksek performanslı araçlar için daha iyi bir seçenek sunması. Ayrıca bu araçların yüksek performans vermelerine de direkt etki ediyor.

Yakıt Enjeksiyonu ve Katalitik Dönüşüm: Kurşunsuz benzin modern motor teknolojileriyle uyumlu çalışan bir yakıt. Yakıt enjeksiyon sistemleri ve katalitik dönüşüm cihazları ile uyum içinde çalışarak verimli yanma ve azaltılmış emisyonlar sağlayabilir.

Daha İyi Yakıt Tasarrufu: Kurşunsuz benzin, modern ve özel işleniyor olması sebebi ile sürücülere daha iyi bir yakıt ekonomisi sunuyor, bu da uzun vadede sadece yakıtta değil araç sağlığı için de uzun dönemde tasarruf sağlıyor.

Kurşunlu Benzin Dezavantajları Nelerdir?

Kurşunlu benzinin dezavantajlarından aslında tüm içerikte bahsettik fakat tek bir başlık altında toplayarak detay vermek de faydalı olacak. Başlıca dezavantajlar:

Çevresel Etkiler: Kurşunlu benzin, atmosfere zararlı kurşun salınımına sebebiyet verir, bu yüzden de hava kirliliğine ve çevresel sorunlara neden oluyor. Bu durumun etkisi bugünlerde oldukça fazla biçimde hissediliyor.

Modern Motorlara Uyumsuzluk: Yeni benzinli ve hibrit araçların hemen hemen hepsi, modern motor teknolojileriyle donatıldı. Kurşunlu benzin kullanmak, bu araçlardaki motorlar için oldukça zararlı, performans düşüren ve motor ömrünü azaltan bir etkiye sahip. Bu nedenle, eski araçların dışında kullanılmaması öneriliyor.

Motor Temizliği: Kurşunlu benzin, motor içinde karbon birikimine yol açıyor. Bu sebeple motorun ömrüne yönelik ekstra negatif bir etki var. Araçların motor bakımlarının sık sık yapılmadığı senaryolarda arızaların ortaya çıkması daha olası.

Kurşunsuz Benzin Dezavantajları Nelerdir?

Kurşunsuz benzin her ne kadar modern olsa da her alanda olduğu gibi bazı dezavantajlara sahip. Bunun özelinde kurşunsuz benzinin dezavantajları şu üç başlıkta topladık:

Yüksek Ücretler: Kurşunsuz benzin, daha modern ve işlenmesi daha zahmetli olması sebebi ile kurşunlu benzinlere göre genellikle daha pahalı. Eğer araç kullanımında ekonomiyi ön plana alan bir sürücüyseniz kurşunsuz benzin kullanımı mali bir dezavantaj olabilir.

Daha Yüksek Oktan Ücretleri: Yüksek performanslı araçlar için normale göre daha yüksek oktanlı benzinler kullanılıyor. Bu durum kurşunsuz için de geçerli. Kurşunlu yüksek oktanlı benzinler yerine kullanılan yüksek oktanlı kurşunsuz benzinler daha pahalı olabilir.

Uyumsuzluk: Klasik araçlar, genel olarak motorlarının ateşleme biçimlerinden dolayı kurşunsuz benzinle uyumsuzlar. Bu araçlara sahipseniz kurşunsuz benzin kullanmak bazen küçük bazen ise çok büyük sorunlar çıkabilir. Bu sebeple kurşunsuz yerine kurşunlu benzin kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Motorlar İçin Daha Az Yağlama: Kurşunsuz benzin, motorun mimarisi ve kullanılan malzeme hammaddelerine göre yapısından dolayı bazı motorlarda daha az yağlama sağlıyor. Bu durumun gerçekleşmesi de direkt olarak aşınma ve yıpranma riskini artıran bir sebep olarak karşınıza çıkabilir.

 

Hangisi Tercih Edilmelidir?

Kurşunlu ve kurşunsuz benzin tercihi, bireysel ihtiyaçlarınızı ve otomobilinizi göz önüne alarak vermeniz gereken bir karar. Eğer aracınızın motoru kurşunlu benzin kullanmayı gerektiriyorsa, bu seçeneği tercih etmelisiniz. Ancak modern otomobiller genellikle kurşunsuz benzine daha yatkın oluyorlar. Motor performansını artırmak ve çevresel etkileri en aza indirmek istiyorsanız, kurşunsuz benzin kullanmak daha iyi bir seçenek.

Sonuç olarak, kurşunlu ve kurşunsuz benzin arasındaki seçim, kişisel önceliklerinize ve aracınızın özelliklerine yönelik değişir. Hem motor performansını hem de çevresel etkileri dikkate alarak hangi türün sizin için en uygun olduğuna içerikteki detayları değerlendirerek kolayca verebilirsiniz.

Yazar : Çetaş

Arkadan İtişli Araç Ne Demektir?
Arkadan İtişli Araç Ne Demektir?
Araçlarda sürekli olarak duyduğumuz arkadan itiş ve dört tekerden çekiş gibi kavramlardan birine bu içerikte detaylandırma yapılmıştır. Bu içerikte arkadan itişli araç ne demektir, alırken nelere dikkat etmek gerekir ne gibi özellikleri bulunur de...
Ekleme Tarihi: 19.10.2023
Coilover Nedir? Ne İşe Yarar? 
Coilover Nedir? Ne İşe Yarar? 
Coilover, araç tutkunlarının heyecanını ve merakını tetikleyen bir sürüş konseptidir. Bu teknoloji, adrenalin tutkunları için adeta bir heyecan kaynağıdır. Otomobilin süspansiyon sistemine entegre edilen bu özel yapı hakkında daha fazla detayı içe...
Ekleme Tarihi: 19.10.2023