Sizin için uygun satış danışmanını arıyoruz

Loading...
Aracımı Değerlendir    Beğendiğim Araçlar   
+
  Aracımı Değerlendir    Beğendiğim Araçlar
BLOG

HGS Kaçak Geçiş Ücretleri 2023

Eklenme Tarihi:
08 Ağustos 2023
HGS Kaçak Geçiş Ücretleri 2023

Hgs Kaçak Geçiş Ücreti Ne Kadar?

Kimi zaman bilinçli, kimi zaman ise dalgınlıkla HGS gişelerinden geçilebilmekte. Bu geçişler sisteme kaçak geçiş olarak yansımaktadır. Bu tip bir geçişin belirli cezai karşılıkları bulunmaktadır. Bu içerikte HGS kaçak ücreti ne kadar, nasıl sorgulanır gibi konulara yer verilmektedir.

Ücretli Yollardan Kaçak Geçiş Yapılırsa Ne Olur?

HGS sistemini kullanmadan veya geçiş ücreti ödemesini gişeler tahsil edemeden geçiş yapmak direkt olarak kaçak geçiş yapmak olarak sayılmaktadır. İlgili eylem yasağı olduğundan dolayı bir dizi uygulama ile uğraşmak gerekecektir:

Kaçak geçiş yapılması halinde direkt olarak cezalı miktar tarafınıza yansıtılır, ilgili miktar kaçak geçiş biçimi ve geçilen gişede kesilen ücrete göre değişiklik gösterebilir.

Kaçak geçişin ardından ilgili aracın plakası sisteme kaydedilerek bir ceza puanı uygulanır. Ceza puanı uygulamasıyla beraber ehliyet iptaline kadar sonuçlar da doğabilmektedir.

Güncel Kaçak Geçiş Cezası Ne Kadardır?

Güncel HGS kaçak geçiş cezası, ücretli HGS gişelerinin belirlediği ücretlendirme miktarına, geçiş yapan aracın tipine ve kaçak geçiş biçimine göre değişebilir. Bu sebeple kaçak geçiş cezasının net miktarını öğrenebilmek için ya sorgu yapılmalı ya da ilgili geçilen gişede uygulanan ücret bilinmelidir.

Kaçak geçiş ücreti belirlenen gişe ücretinin 4 katı olarak yansıtılır. Sürücüler sadece köprü ücretini değil, 4 katı bedelini ödemek zorunda kalmaktadır. İlgili kaçak geçiş cezası sadece 15 gün ile sınırlıdır. 15 günü artması halinde her gün için ceza miktarı artmaktadır. Bu sebeple kullanıcıların HGS’den kaçak geçtiklerine dair şüphesi varsa sorgulayarak ödeme adımlarına geçmesi önemli olacaktır.

Hgs Borcu Nasıl Sorgulanır?

Güncel HGS borcu sorgulama ve cezalı görebilmek adına aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf web sayfasına gidiniz.
  • Açılan web sitede sağ üstte bulunmakta olan "Geçiş İhlali Sorgulama" butonuna tıklayınız.
  • Açılan yeni pencerede çıkacak olan formu doldurunuz.
  • Sonraki adımda sorgulama yapmak istediğiniz aracın plakasını giriniz.
  • Sonraki adımda HGS ödemeleri ve cezalarını görüntüleyebilirsiniz.

Bu duruma ek olarak e-devlet üzerinden de bakiye ve ceza sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Hgs Borcu Nasıl Ödenir?

HGS borçları oldukça kolay bir şekilde farklı platformlar üzerinden ödenebilmektedir. Bunun için bilgisayar veya internet bağlantısı olan bir cep telefonu yeterli olacaktır. Bunlara ek olarak HGS bakiyeyi yükleme noktaları ve PTT şubelerinden de yine HGS borcu ödeme işlemlerinizi yapmak mümkündür.

HGS borcu e-devlet ve PTT web sitelerinden online olarak ödenebilirken, bazı online banka uygulamalarından da ödeme ve sorgulama fırsatı sunulmaktadır.

Hgs Kaçak Geçiş İtirazı Nasıl Yapılır?

Eğer kayıtlarınızda HGS sistemine dair yanlış veya usulsüz geçiş kaydı olduğunu tespit ettiyseniz aşağıda yer alan adımları takip edebilirsiniz:

  • İtirazı yapacağınız resmi kurum olan HGS çağrı merkezine sahiptir. Bunun için 0 850 460 60 60 numarasından çağrı merkezine erişebilirsiniz,
  • Karayolları Genel Müdürlüğü’nün HGS’ye yönelik e-posta adresi olan hgs@kgm.gov.tr adresine mail atabilirsiniz,
  • Bir dilekçe ile ilinizdeki Karayolları Genel Müdürlüğüne başvurabilirsiniz.

Hgs Kaçak Geçiş İtirazı Nereye Yapılır?

Yukarıdaki kısımda da bahsedildiği gibi HGS direkt olarak Karayolları Genel Müdürlüğü’ne bağldır. Bu sebeple tahsilatı PTT yapsa da diğer işlemleri KGM üstlenir. Eğer sürücüler mevcut cezaların haksız olduğunu düşünüyor ise direkt olarak başvurmaları gereken kurum Karayolları Genel Müdürlüğü’dür.

Yapılan itiraz sadece kurum binasından değil aynı zamanda telefon ve mail üzerinden de iletilebilmektedir. Bu adımların ardından verilen dilekçe ve şikayet ile durum tekrardan ele alınacak ve tarafınıza olumlu veya olumsuz biçimde dönüş yapılacaktır.

 

Yazar : Çetaş Dijital

Arkadan İtişli Araç Ne Demektir?
Arkadan İtişli Araç Ne Demektir?
Araçlarda sürekli olarak duyduğumuz arkadan itiş ve dört tekerden çekiş gibi kavramlardan birine bu içerikte detaylandırma yapılmıştır. Bu içerikte arkadan itişli araç ne demektir, alırken nelere dikkat etmek gerekir ne gibi özellikleri bulunur de...
Ekleme Tarihi: 19.10.2023
Coilover Nedir? Ne İşe Yarar? 
Coilover Nedir? Ne İşe Yarar? 
Coilover, araç tutkunlarının heyecanını ve merakını tetikleyen bir sürüş konseptidir. Bu teknoloji, adrenalin tutkunları için adeta bir heyecan kaynağıdır. Otomobilin süspansiyon sistemine entegre edilen bu özel yapı hakkında daha fazla detayı içe...
Ekleme Tarihi: 19.10.2023