Sizin için uygun satış danışmanını arıyoruz

Loading...
Aracımı Değerlendir    Beğendiğim Araçlar   
+
  Aracımı Değerlendir    Beğendiğim Araçlar
BLOG

Geçmişten Günümüze Akaryakıt Fiyatları

Eklenme Tarihi:
16 Ağustos 2023
Geçmişten Günümüze Akaryakıt Fiyatları

Geçmişten Bugüne Akaryakıt Fiyatları

Akaryakıt fiyatları geçmişten günümüze oldukça farklılıklar göstermektedir. Araç sahipleri sürekli olarak benzin, motorin ve lpg fiyatları bu anlamda en çok merak edilen kalemler olurken her sabah bir fiyat değişikliği ile uyanmak da alışkanlık haline geldi. Bu içerikte geçmişten bugüne akaryakıt fiyatları ile alakalı detaylar yer almaktadır.

Güncel Akaryakıt Fiyatları Nedir?

2023 güncel akaryakıt fiyatları için her geçen gün zam ve indirim haberleri yayımlanmakta. Dünya genelinde oluşan değişimler ile alakalı olarak sürekli bir dalgalanma petrol fiyatları üzerine etki etmekte. Petrol fiyatlarına ek olarak döviz kurları, vergi değişimleri, arz talep oranı gibi değişkenler de direkt olarak akaryakıt fiyatlarının belirlenmesine etki etmektedir.

Güncel akaryakıt fiyatları her ülkede farklılık gösterir.  Bu sebeple hem ülkemizdeki hem de dünya genelindeki akaryakıt fiyatlarını anlık olarak bayilerden veya piyasa kurulundan takip etmek daha sağlıklı olacaktır. Burada verilecek olan bir fiyatın yazının yayımından sonra değişmiş ihtimali oldukça yüksektir.

Aydan Aya Akaryakıt Fiyatı Değişimi Nedir?

Akaryakıt fiyatları genel olarak dünya genelinde “kıtlık” veya siyasi krizler olmadıkça stabil şekilde seyretmektedir. Bunun olması için de ayrıca döviz kurlarının da stabil olması gerekir. Özellikle petrol çıkarmayan ülkeler yakıt ithal ettiği için değişimler kimi zaman bir anda döviz, siyasi kriz gibi durumlar ile yaşanabilir.

Bunların dışındaki gelişmeler ise genellikle fiyatlarda çok değişim gözlemlenmesidir. Firmalar indirime gitmedikçe fiyatlar kuruş olarak küçük farklılıklar gösterebilir. Bunun yanı sıra ülkede yaşanan farklı alanlardaki ücret değişimleri de temel ihtiyaç olan akaryakıt fiyatlarını etkileyebilir. Bu yüzden direkt olarak etki alanı “şudur” aydan aya akaryakıt fiyatı değişim oranı budur demek sadece anlık ve geçmişte geçerli olan verilerden oluşacaktır.

1 Sene Önce Akaryakıt Fiyatları Neydi Şimdi Ne Oldu?

1 yıl önce Haziran ayının sonuna doğru İstanbul içerisinde ortalama motorin fiyatı 30 TL benzin fiyatı ise 27.5 TL civarlarındaydı. Bunlara ek olarak LPG fiyatları ise 12.5 TL civarında seyretmekteydi. Günümüzde ise bu fiyatlar geçen seneki akaryakıt krizi ve vergi yapılandırması ile daha farklı durumda ve daha uygun. Motorin fiyatları şu an için 24 TL civarlarında fakat bu tabi ki hemen değişiklik gösterebilir.

Bu fiyatlar bu ay ve bu tarih özelinde olup okunduğu tarihte farklılık gösterebilir. Bunun yanı sıra her akaryakıt firmasında da farklı fiyatlar gözlemlenebilir. Bu sebeple direkt olarak ilgili fiyatlar sadece örneklemedir, bir gerçekliği bulunmamaktadır.

Yazar : Çetaş Dijital