Sizin için uygun satış danışmanını arıyoruz

Loading...
Aracımı Değerlendir    Beğendiğim Araçlar   
+
  Aracımı Değerlendir    Beğendiğim Araçlar
BLOG

Geçiş İhlali Cezaları 2023

Eklenme Tarihi:
16 Ağustos 2023
 Geçiş İhlali Cezaları 2023

Geçiş Ihlali Cezaları

Geçiş ihlali cezaları trafik kurallarına aykırı biçimde başka bir aracın geçiş önceliğini engellemek ya da kendi ve diğer araçları tehlikeye atan biçimde geçiş yapılması halinde verilen cezalardır. Trafik işleyişini tehlikeye atmak diğer sürücülerin ve ihlali yapan aracın güvenliğini riske sokabilir. Bu içerikte geçiş ihlal cezalarına dair detaylar yer almaktadır.

Geçiş Ihlali Nedir?

Geçiş ihlali kısacası bir aracın trafikteki diğer araçların geçiş hakkını engellemesi, geçiş hakkını tehlikeli bir hale getirmesidir. Geçiş ihlali temel olarak trafik kurallarına aykırı eylemlerde bulunma, hatalı manevra, trafik akışını sabote etme gibi ortaya çıkabilmektedir.

Buna örnek olarak duraklama ya da park halindeyken geçiş hakkını vermeme, yayalara yaya geçidinde öncelik vermeme, kavşaklarda özel olarak belirlenen geçiş önceliklerine uymama verilebilmektedir.

Hangi Durumlarda Geçiş Ihlali Yapmış Oluruz?

Geçiş ihlali yapmayı girişte de belirtildiği gibi 4 farklı alanda değerlendirmek mümkündür. Başlıca geçiş ihlali sebepleri:

  • Trafik İşaretlerine Uymamak: İlk dikkat edilmesi gereken nokta trafik işaretlerine uymamaktır. Geçiş öncelikleri, trafik işaretleri ile belirtildiği gibi bu işaretlere uymama durumu geçiş ihlaline örnek teşkil eder. Örnek olarak dur veya duraklama işareti olan bir yerde geçiş hakkını vermeme verilebilir.
  • Yaya Geçitlerinde Yayalara Yol Vermemek: Başlıca geçiş ihlallerinden biri yaya işareti olan yaya geçitlerinde beklemeden yayalara yol vermemek de geçiş ihlali arasında yer almakta. Yaya geçidinde beklemekte olan yayalara öncelik tanımak ihlalin önüne geçecektir.
  • Kavşaklarda Geçiş Önceliğine Uymamak: Geçiş önceliği sebepli en fazla kazaların olduğu alanlardan biri kavşaklardır. Tabela ve kavşak tipi ile belirlenen geçiş önceliğine uymamak geçiş ihlalleri arasında yer alır. Misal olarak stop işareti olan bir kavşakta geçiş önceliğine bakmadan geçiş yapmak denilebilir.
  • Şerit Değiştirme Sırasında Diğer Sürücülerin Geçiş Hakkını Engelleme: Otoyollarda en sık karşılaşılan geçiş ihlali denilebilir. Sollama yapılmak istendiğinde ilgili durum ile karşılaşmak olasıdır. Şeritten şeride geçilmesi sırasında diğer sürücülere yeterli mesafe bırakmama ve sinyal vermeden ani bir biçimde şerit değiştirme bu grup içerisinde değerlendirilebilir. Hatalı sollama da bir geçiş ihlalidir.

Geçiş Ihlali Cezaları Nelerdir?

Ülkemiz yasalarınca geçiş ihlalleri cezai yaptırımlara tabi tutulmuştur. Bu düzenlemeler sayesinde EDS veya Trafik polislerince araç sürücülerine ceza uygulamaları yapılmaktadır. İhlalin biçimine, tehlike seviyesine ve sayısına bağlı olarak farklı uygulamalar ile karşılaşılmaktadır. Bilinen başlıca geçiş ihlali cezaları şunlardır:

  • Para Cezası: Geçiş ihlali yapıldığında uygulanan en temek cezadır. Trafik polisi ve EDS sistemi üzerinden tespit edilen ihlal tarafınıza para cezası olarak yansıtılmaktadır. Cezanın miktarı, ihlalin biçimi, şiddeti ve sayısına göre farklılık gösterebilir. Misal olarak Hızlı Geçiş Sistemi geçiş ihlali yapılması halinde ilgili gişe ücretinin 15 gün içinde ödenirse 4 katı, ödenmez ise 11 katı para cezası olarak sürücüye yansıtılır.
  • Ceza Puanı: Trafik kurallarının ihlal etmesi durumunda her sürücü ehliyetine ceza puanı ekleyebilir. Bu durum geçiş ihlali için de geçerlidir. Alınan ceza puanı tıpkı para cezasında olduğu gibi ihlalin biçimi, tehlike seviyesi ve kaç defa yapıldığına göre değişiklik göstermektedir. Ceza puanı belli bir sayıya ulaştığında ise ehliyetin askıya alınması gibi uygulamalar ile karşılaşılabilir.
  • Ehliyet Geçici İptali: Geçiş ihlallerinin sürekli hale gelmesi ve ağır geçiş ihlallerinde sürücü belgesi geçici olarak iptal edilebilmektedir. Bu sebeple belirli belirlenen ceza süresince trafiğe çıkmaktan mahrum kalınmaktadır.
  • Eğitim ve Rehabilitasyon Programları: Çok nadir olsa da geçiş ihlali yapılması durumunda tekrardan ehliyet kursuna girilerek ehliyet alınabilir nitelik kazanılması beklenmektedir. Bunun yanı sıra sürücülerden ayrıca psikolojik test de istenebilmektedir.

Geçiş ihlali yapmanın öncelikle can tehlikesi için bir sebep oluşturduğunun farkına varmak gerek bu sebeple trafik kuralları ve ilgili yolda bulunan tabela gerekliliklerine uymak tarafınıza önemli bir güvenlik kazanımı olacaktır.

Yazar : Çetaş Dijital