Sizin için uygun satış danışmanını arıyoruz

Loading...
Aracımı Değerlendir    Beğendiğim Araçlar   
+
  Aracımı Değerlendir    Beğendiğim Araçlar
BLOG

En İyi D Segmenti Arabalar

Eklenme Tarihi:
24 Kasım 2023
En İyi D Segmenti Arabalar

En İyi D Segmenti Arabalar

Araç segmentlerini herkes muhakkak duymuştur. Bunlar arasında yer alan D segmenti arabalar, araba dünyasında genellikle büyük, lüks ve yüksek performanslı arabaları temsil eden segment konumunda. Hem aile taşımacılığı hem de lüks araba ihtiyaçlarına yönelik kategorizasyon yapılan bu segment hakkında daha fazla bilgiye içerikten ulaşabilirsiniz.

D Segment Araba Ne Demektir?

D segmenti, araba endüstrisinde büyük ve lüks arabaları sınıflandırmak için kullanılan bir terim. Bu arabalar, genellikle uzun boyutlara, geniş iç mekanlara ve yüksek donanım seviyelerine sahip olurlar. D segmenti arabalar hem sedan hem de hatchback gövde tiplerinde bulunabilirler. Özellikle lüks ve konfora önem veren sürücüler için ideal.

D segmenti arabalar, önde gelen araba üreticileri tarafından üretilir ve genellikle yüksek kalite malzemelerle donatılırlar. Bu arabalar, geniş iç mekanları ve lüks özellikleri ile dikkat çekerler. Özellikle uzun yolculuklar için ideal bir tercih.

D Segment Araba Nasıl Belirlenir?

Bir arabanın D segmentine ait olup olmadığını belirlemek için bazı şartlar dikkate alınır. Genel olarak uzunluk genişlik iç mekan ölçüleri premium özellikler ve motor seçenekleri dikkate alınır. İlgili segmente ait arabaların daha büyük ve daha modern dizayna sahip olduğu B ve C segmentlerine göre daha yüksek konfor sağlıyor.

En İyi D Segmenti Arabalar Hangileridir?

D segmentine ait arabalar arasında bir çok öne çıkan model ve marka bulunur bunlar arasında en çok öne çıkanları şunlar:

Audi A4

Audi'nin lüks kompakt sedanları arasında öne çıkan Audi A4, premium dış tasarımı, çağın ötesinde iç dizaynı, gelişmiş iç ve dış donanım özellikleriyle öne çıkıyor. Araç benzinli ve dizel hibrit olmak üzere iki farklı biçimde sürücülerin karşısına çıkarken güçlü bir motoru da kaputunun altında bulunuyor. 265 HP değerindeki motoru ile 0’dan 100 km/s hıza 5,5 saniyede ulaşan araçla en fazla 250 km/s hıza çıkabiliyor. Bununla beraber ortalama yakıt tüketimi ise 100 km’de 7,1 litre ile 7,8 litre arasında değişiyor.

Mercedes-Benz C-Serisi

Mercedes'in öne çıkan serilerinden olan C-Serisi premium tasarım çizgilerine ek olarak gelişmiş iç ve dış donanım özellikleri ile dikkatleri üzerine çekiyor. Araç benzinli ve süper benzinli olmak üzere iki farklı biçimde sürücülerin karşısına çıkarken, süper benzinli C43 4MATIC motorunun güçlü olduğunu söylemek gerek. 408 PS değerindeki motoru ile 0’dan 100 km/s hıza 4,6 saniyede ulaşan araçla en fazla 250 km/s hıza çıkabiliyor. Bununla beraber ortalama yakıt tüketimi ise 100 km’de 7,1 litrenin üzerinde.

 

BMW 3 Serisi

BMW'nin ikonik modeli olan 3 Serisi, sportif sürüş deneyimi ile insanın iştahını kabartıyor diyebiliriz. 184 HP, 300 Nm değerindeki motoru ile 0’dan 100 km/s hıza 5,8 saniyede ulaşan araçla en fazla 230 km/s hıza çıkabiliyor. Bununla beraber ortalama yakıt tüketimi ise 100 km’de 7,3 litre ile 8,2 litre arasında değişiyor.

 

Dünyada En Çok Tercih Edilen D Segment Arabalar Hangileri?

Dünya genelinde D segmenti arabalarda bazı modeller, lüksleri, güvenlik özellikleri ve performansları nedeniyle tercih ediliyor. Örneğin, Volvo S60, güvenlik özellikleri ile tanınırken, Lexus ES lüks ve konforu bir araya getiriyor. Bu arabalar, dünya genelinde büyük bir müşteri kitlesi tarafından tercih ediliyor.

Lexus gibi birçok marka ülkemizde fazlaca tercih edilmese de Avrupa ve Amerika özelinde talep görüyor. Bu sebeple ülkemizdeki D segment en çok bilinen araçlar ile dünya geneli kıyaslandığında farklar ortaya çıkıyor.

Lexus ES

Ülkemizde de satışı olan fakat çok fazla değer görmeyen araçlardan olan Lexus ES dünya genelinde en çok satan D segmenti araçlardan biri. Araç 218 HP değerindeki güçlü motorunun yanı sıra sadece 100 km’de 5.2 litre benzin tüketiyor. Bir sonraki kısımda göreceğiniz Skoda Octavia sadece giriş seviyesi 100 PS motorlu modelinde bu rakamlara düşebiliyor. Lexus bu noktada yakıt tüketimi konusunda oldukça cimri diyebiliriz. Buna ek olarak araç maksimum 180 km/s hıza ulaşabiliyor, 100 km/s hıza ise 8.9 saniyede erişebiliyor.

Skoda Octavia

Ülkemizde fazla ön plana çıkmasa da Skoda Octavia dünyada en çok tercih edilen D segment arabalar arasında zirvede yer alıyor. Araç 5 farklı motor seçeneği ile satın alınabilir. Bunlar 1.0 TSI e-TEC 110 PS DSG, 1.5 TSI ACT e-Tec 150 PS DSG ve 2.0 TDI 200 PS DSG 4x4 motorları Octavia’daki en düşük seviye motorda 110 Ps motor gücü bulunuyor. Araç maksimum 208 km/s hıza ulaşırken 100 km/s hıza ise 10,5 saniyede ulaşıyor. Tabi ki bu giriş seviyesi motora sahip Skoda Octavia değeri. Eğer En üst pakette olan 200 PS gücündeki aracı alırsanız karşınızda 240 km/s hıza kadar çıkabilen ve 100 km/s hıza 7,1 saniyede ulaşan bir araç bulabilirsiniz. Buna ek olarak en düşük pakette şehir içi kullanım 100 km’de 5.1 lt gibi bir ortalamaya sahip ve bu bir D segment araç için oldukça ekonomik denebilir.

 

Türkiye’de En Çok Tercih Edilen D Segment Arabalar Hangileridir?

Türkiye'de D segmenti arabalara olan ilgi oldukça yüksek. Geniş ve hacimli olmaları dahi bu araçlar için başlı başına bir seçim sebebi. Araçların park konusunda kalabalık şehirlerde pek kullanışlı olmadığı düşünülse de geniş aileler için en iyi seçenek olarak da karşımıza çıkıyor. Türkiye'de en çok tercih edilen D segmenti arabalardan bazıları:

Volkswagen Passat

Türkiye'de uzun yıllardır tercih edilen Volkswagen Passat, geniş iç mekanı, premium dış tasarımı, yüksek performansı ve güvenilirliği ile tanınıyor. Araç yıllardır hem stabilitenin hem de performansın bir karşılığıdır denebilir fakat son yıllarda sedan modeli piyasadan tamamen kalkmış durumda ve bir daha geri gelir mi bu büyük bir soru işareti. 150 HP güçlü bir motoru da kaputunun altında bulunduran araç bu motoru ile 0’dan 100 km/s hıza 8 saniyede ulaşan araçla en fazla 220 km/s hıza çıkabiliyor. Bununla beraber ortalama yakıt tüketimi ise 100 km’de 7,7 litre.

Ford Mondeo

Ford Mondeo, Türkiye pazarında önemli ölçüde ilgi gören bir araç diyebiliriz. Sedan Ford araçlar arasındaki en geniş iç mekanına ek olarak yüksek performanslı olması arabayı bu konuma getiriyor. Özellikle geniş iç hacim ve sürüş konforu istenildiğinde akla gelene birkaç arabadan birisi. Kaput altında yer alan 188 Hp değerindeki güçlü motoru ile beraber 224 km/s hıza kadar çıkabilen araç 100 km/s hıza ise 8.9 saniyede ulaşıyor.

Volvo S60

Sağlam, kaliteli, güven veren bir D Segmenti araç denildiğinde Türkiye için Volvo’dan bir modele yer vermezsek yanlış olurdu. Bünyesindeki 250 Hp motorla beraber üst düzey performans sunmakta olan Volvo S60, 0’dan 100 km/s hıza yalnızca 6.5 saniyede ulaşıyor. Aracın buna karşın maksimum hızı 180 km/s gibi düşük seviyelerde.

Segment Farkları Nelerdir?

Araç segmentlerinde fark oluşturan asıl unsur kişinin araçtan beklentileri ve aracı neye yönelik kullanacağı üzerine. Araçtan lüks, yüksek performans gibi beklentisi olan kişilerin B segmenti araçlara yönelmeyeceği gibi araçtan mobilite yakıt tasarrufu gibi özellikler bekleyen bir sürücünün D segmenti araca yönelmeyeceği ortada. Segmentlerin farklarını sürücülerin talepleri belirliyor.

Segmentler arasında karar vermekte zorlanıyorsanız sitemizde yer alan segmentler ile alakalı makalelere bakabilirsiniz. İçeriklerde ilgili segmentlere ait olan araçları görebilir bu araçların hangi özelliklere sahip olduğunu inceleyebilirsiniz. Bu doğrultuda size ve ihtiyaçlarınıza hitap eden segmente karar vermeniz oldukça kolaylaşacak.

 

Yazar : Çetaş

Arkadan İtişli Araç Ne Demektir?
Arkadan İtişli Araç Ne Demektir?
Araçlarda sürekli olarak duyduğumuz arkadan itiş ve dört tekerden çekiş gibi kavramlardan birine bu içerikte detaylandırma yapılmıştır. Bu içerikte arkadan itişli araç ne demektir, alırken nelere dikkat etmek gerekir ne gibi özellikleri bulunur de...
Ekleme Tarihi: 19.10.2023
Coilover Nedir? Ne İşe Yarar? 
Coilover Nedir? Ne İşe Yarar? 
Coilover, araç tutkunlarının heyecanını ve merakını tetikleyen bir sürüş konseptidir. Bu teknoloji, adrenalin tutkunları için adeta bir heyecan kaynağıdır. Otomobilin süspansiyon sistemine entegre edilen bu özel yapı hakkında daha fazla detayı içe...
Ekleme Tarihi: 19.10.2023