Sizin için uygun satış danışmanını arıyoruz

Loading...
Aracımı Değerlendir    Beğendiğim Araçlar   
+
  Aracımı Değerlendir    Beğendiğim Araçlar
BLOG

En Çok Tercih Edilen B Segment Arabalar

Eklenme Tarihi:
24 Kasım 2023
En Çok Tercih Edilen B Segment Arabalar

En İyi B Segmenti Arabalar

Sıklıkla duyduğumuz sınıflandırmalardan biri de B segmenti arabalar desek yanlış olmaz. Belli bir araç grubunu ifade etmek için kullanılan bu tabir, ekonomik, kompakt araçlara yönelik kullanılsa da daha fazla detay da mevcut. Bu içerik B segmenti arabalar hakkında gerek ülkemiz gerek ise dünya genelindeki konumlarına dair detaylı bilgiler içeriyor.

B Segment Araba Ne Demek?

B segmenti, otomobil endüstrisinde kullanıcı odaklı, kompakt ve ekonomik arabaları sınıflandırmak için kullanılmakta olan bir terim. B segmenti arabalar, genellikle şehir içi kullanım için en uygun araçlar. Sunmuş oldukları bu yapı sayesinde geniş bir müşteri kitlesi tarafından tercih ediliyorlar. 

B segmenti arabalar, Avrupa Komisyonu’nun Avrupa pazarı otomobil sınıflandırmasındaki 2. segment. “Small cars”, “sub-compact cars” ya da “supermini” gibi isimlerle de anmış olduğu gruplarda yer almakta olup Avrupa’da en çok tercih edilen 1, Türkiye’de ise 2. Segment konumundalar. Kompakt boyutları, yüksek yakıt tasarrufu ve virajlardaki yüksek manevra kabiliyeti gibi özellikler sayesinde B segment arabalar özellikle şehir yaşamında sıklıkla tercih ediliyorlar.

Tüm bunlara ek olarak ekonomik fiyat etiketleri ile mobilite ihtiyaçlarını karşılayacak en uygun modelleri arayanlar için de ilk tercih her zaman B segment arabalar oluyor. Ancak, tabii ki B segment arabaların avantajları bunlar ile de sınırlı değil.

B Segment Araba Nasıl Belirlenir?

Küçük arabalar, Small Cars veya B segmenti arabalar, hangi isimle seslenirseniz seslenin bu araçlar paranın satın alabileceği en iyi arabalar. Çünkü büyük bir SUV'un karizmatik ve güçlü yapısı şüphesiz dikkat çekse de genellikle şehir içi için birçok özelliği gereksiz.

Bir arabanın birincil görevi sizi A noktasından B noktasına götürmek diyebiliriz. Eğer yanınızda çokça yolcu veya oldukça fazla eşya taşımanız gerekmiyorsa, daha ucuza satın alınabilecek, daha ucuza tamir edilebilecek ve genellikle çevreyi daha az kirletecek bir B segmenti araba da bu işi aynı hızla yapar.

Bu noktada size yönelik hangi B segmentine ait aracın uygun olup olmadığını belirlemek için boyutları, yakıt tasarrufu, iç mekan dizaynı ve fiyat etiketi gibi değişkenler dikkate almak gerekecek. B segmenti arabalar, sadece belli başlı özelliklere sahip değil, bunun yanı sıra her araç kendi içerisinde gerek donanım, gerek ise tasarım olarak farklı nüanslara da sahip.

En İyi B Segment Arabalar Hangileridir?

En iyi B Segmenti arabaların hangisi olduğuna birçok farklı pencereden bakılabilir. Özellikle yakıt tüketiminde göz önüne alınan şartların hangi bağlamlarda ortaya çıktığına bakmak gerekir. Birleşik Krallık ve ülkemiz karşılaştırıldığında araçta aranan özellikler arasında bir karşılaştırma yapmak bu konuya direkt ışık tutacaktır.

İki ülkeden örnek verilmesindeki temel amaç aslında bir b segment araçtan beklentilerin farklı olabileceği yönünde. Ülkemizde B segment araçlar alınırken ilk dikkate alınan şey hiç şüphesiz ev bütçesine olan etkisi. Gerek yakıt harcamaları, gerekse bakım ve tamir masrafları konusunda ekonomik olması bekleniyor. Bunlar arasında çevreyi kirletme oranı kıstası ise gerçekçi olursak oldukça alt sıralarda diyebiliriz.

Bu noktada anlaşılması adına Birleşik Krallık’ta en fazla tercih edilen birkaç modele bakmak faydalı olacak; Peugeot 208, Dacia Sandero, Hyundai i10 ve Volkswagen Polo. Evet listede çok büyük farklılıklar yok. Bir sonraki başlıklarda değinecek olsak da Polo ve i10 araçların ülkemizde de en çok tercih edilen araçlar olduğunu söylemek gerek.

Dünyada En Çok Tercih Edilen B Segment Arabalar Hangileridir?

Dünya genelinde B segmenti arabalar arasında genel olarak b segment modeller, yakıt tasarrufu, kullanışlılık ve ekonomik fiyatları sebebiyle tercih edilir. Misal olarak Honda Fit (Honda Jazz), pratik iç mekanı ve yakıt tasarrufu ile öne çıkar. Toyota Yaris, dayanıklılığı ve düşük bakım maliyeti ile öne çıkar. Bu arabalar, farklı farklı pazarlarda oldukça yoğun şekilde talep görüyor. Bu modellere ek olarak Renault Clio da dünya genelinde çok satan B segment araçlar listesinde nerede ise dünyada en çok tercih edilen b segment arabalar arasında.

Tüm bu araçların dışında bir araç var ki özellikle Avrupa piyasasındaki en büyük dilim onlarda desek yanlış olmaz; Dacia Sandero. İngiltere, İspanya gibi ülkelerde en çok satan araç konumundaydı. Dacia Sandero’yu ise Peugeot 208 takip etti. Tüm Avrupa’da 130 binden fazla satışa ulaşan araç en çok tercih edilen 2. B segmenti arabalar arasında. Bu iki arabayı ise ilk paragrafta bahsettiğimi yılların eskitemediği B Segment Renault Clio izliyor. Siz şu satırları okurken araç satış sayıları 130 bini geçmiş olabilir.

Her yıl bu istatistikler değiştiği gibi sektöre giren yeni aktörlerle beraber daha değişecek gibi duruyor diyebiliriz. Firmaların elektrikli araçlara yönelmesi ve bu alanda yeni markaların kendilerini öne atması özellikle “ekonomik-mobil” araçlar listelerini değiştirebilir bir tehdit konumunda diyebiliriz.

Türkiye’de En Çok Tercih Edilen B Segment Arabalar Hangileridir?

Türkiye'de B segmenti arabalar, şehir içi kullanım, yakıt tasarrufu ve mobil sürüş avantajları nedeniyle popüler. Türkiye'de en çok tercih edilen B segmenti arabalardan bazıları şunlar:

  • Fiat Egea: Her sene ülkemizde en çok satan araçlar arasında en az 3 Fiat modeli bulunurken, Fiat Egea uygun fiyatı, geniş iç mekanı ve düşük yakıt tüketimi ve düşük servis ücretleri ile öne çıkıyor. Araç özellikle ekonomik araç filosu çözümü arayan tüm işletmelerin ilk tercihi diyebiliriz. Satış adetlerinin bu kadar fazla olmasındaki önemli aktörlerden biri de bu durum.
  • Hyundai i20: Hyundai i20, boş paketinde dahi sunduğu birçok özellik, fiyatına göre sunduğu üst düzey performans, modern tasarımı ve modern özellikleri ile tercih edilen bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Hyundai özellikle “i” serileri ile mükemmel bir fiyat/performans eğrisi yakaladı. Bu kısımda yer almasa da Hyundai i10 da ülkede en çok satın alınan B segmenti arabalar arasında.
  • Renault Clio: Renault Clio, ülkemizde de dünya ve Avrupa’daki gibi her sene en çok satan araçlar arasında yer alıyor. Bunun temel sebebi ise sunduğu özellikler göz önünde bulundurulduğunda ekonomik bir fiyat etiketi ile sürücülere sunulması. Araç çıktığı her senede yeni teknoloji ve uygun fiyatı tüm dünyaya iletiyor dersek yanlış olmaz.

Buradaki listede yer almayan ve sokaklarda gördüğünüz birçok B segmenti araba elbette bulunuyor fakat bu listede genel olarak 2023 yılı içerisindeki tercileri göz önünde bulundurduğumuzu belirtmemiz gerek. Aksi durumda bu listede özellikle Türkiye için Toyota Corolla, Volkswagen Polo ve Volkswagen Golf, Opel Corsa, Ford Fiesta veya Citroen C3 gibi araçlara da pekala yer verilebilirdi.

B segmenti arabalar listesi her sene ekonomik sebepler başta olmak üzere üretim süreçleri, araç hakkındaki geri dönüşler, aracın satış adetlerine bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Bu sene verilen listedeki araçlar belki önümüzdeki 5 sene içerisinde tamamen kaldırılmış da olabilir. Bu sebeple burada verilen listenin yalnızca 2023 takvimi içerisinde en fazla tercih edilen araçlar olduğunu bilmek gerekli.
 

Yazar : Çetaş

Arkadan İtişli Araç Ne Demektir?
Arkadan İtişli Araç Ne Demektir?
Araçlarda sürekli olarak duyduğumuz arkadan itiş ve dört tekerden çekiş gibi kavramlardan birine bu içerikte detaylandırma yapılmıştır. Bu içerikte arkadan itişli araç ne demektir, alırken nelere dikkat etmek gerekir ne gibi özellikleri bulunur de...
Ekleme Tarihi: 19.10.2023
Coilover Nedir? Ne İşe Yarar? 
Coilover Nedir? Ne İşe Yarar? 
Coilover, araç tutkunlarının heyecanını ve merakını tetikleyen bir sürüş konseptidir. Bu teknoloji, adrenalin tutkunları için adeta bir heyecan kaynağıdır. Otomobilin süspansiyon sistemine entegre edilen bu özel yapı hakkında daha fazla detayı içe...
Ekleme Tarihi: 19.10.2023