Sizin için uygun satış danışmanını arıyoruz

Loading...
Aracımı Değerlendir    Beğendiğim Araçlar   
+
  Aracımı Değerlendir    Beğendiğim Araçlar
BLOG

Araç Neden Yağ Yakar? Motor Yağı Ne İşe Yarar?

Eklenme Tarihi:
21 Temmuz 2022
Araç Neden Yağ Yakar? Motor Yağı Ne İşe Yarar?

Bir otomobilin can damarı hiç şüphesiz motorudur. Motorun işleyebilmesi, yıpranmaması için ise motor yoğu oldukça elzemdir. Ehliyet sınavlarına girerken bile yağ hakkında basit bilgilerin bilinmesi istenir. Peki bunun sebebi ne? Bu içerikte motor yağı nedir, ne işe yarar gibi sorular ile beraber daha teknik bazı soruların cevabını da bulabilirsiniz.

Motor yağı nedir?

Makine yağları ham petrolden elde edilirken motorun çalışma şartlarına tam olarak uyum sağlamazlar. Motorların işleyişi ve biçimini koruması amacı ile makine yağlarına katkı eklenerek istenilen madde elde edilir ve buna da motor yağı denilir.

Yakıt temelli, içten yanmalı biçimde çalışan motorların hepsinde motor yağı kullanılır. Kullanılan motor yağının çeşidi, üzerinde kullanılacak olan motorun yapısına göre değişmektedir. İçten yanmalı motor tiplerinde, motor içerisindeki parçalar sürekli olarak birbirleri ile etkileşimde olur ve sürtünürler. Tam bu noktada ise motor yağına ihtiyaç olur.

Motor içerisindeki parçaların çalışma performansını artırmak ve işlem süresince oluşan iç ve dış etkenlerin zararını ortadan kaldırmak adına motor yağı kullanılmaktadır. Bir sonraki başlıkta daha detaylı olarak motor yağının tam olarak ne işe yaradığı anlatılmaktadır.

Motor yağı ne işe yarar?

Motor yağının temel olarak dört farklı alanda motoru etkileyebilir;

  • Sızdırma
  • Aşınma
  • Soğutma
  • Kirlilik ve birikme

Bir yağ türünün sızdırmaya yönelik etkisi kulağa farklı geliyor olabilir. Motor yağı bahis olduğunda motorun yapısı üzerinden bunu açıklamak gerekir. Motordaki kaçak genel olarak yanma odası tarafından kartere doğru olurken motor yağı; piston, silindir ve segman kısımlarındaki boşluğu doldurarak bunu engelliyor.

İş aşınma konusuna geldiğinde ise motor yağının en büyük faydası ortaya çıkıyor. Motordaki silindir, piston, piston kolu yatağı, kam mili ve krank yatakları aşınmanın en çok karşılaştırıldığı bölümlerdir. Bu bölümlerde parçacıkların çizilmesi, asit tipindeki maddelerin verdiği zarar ve metallerin birbirine teması başlıca aşınma sebepleri oluyor. Bu bölümde biriken toz ve kiri motor yağı ile yağ filtresine doğru sürekli olarak gider ve temizlenmiş olur.

Motor genel olarak yüksek sıcaklıklara çıkarak çalışsa da belirli derecelerin üzerinde hararet yaparak deforme olabilir. Deforme olmasının önüne geçmek için soğutmak gerekir. Motor yağı bu noktada soğutma sistemi kadar olmasa da önemli bir fayda sağlıyor. Sağladığı akışkan yapı ile parçalar arasında oluşabilecek sistem için olağan dışı ısı enerjiyi engelliyor da denilebilir.

Kirlenme ve birikinti konusunda motor yağının faydaları ise aşınma kısmı ile bağlantılıdır. Motor içerisinde gerek dış ortamdan gelen gerek ise motor çalışırken ortaya çıkan kir ve toz gibi fazlalıklar motor yağı yardımı ile filtreye taşınarak zarar vermesinin önüne geçiliyor.

İşin teknik kısımlarına girerek motor yağı ne işe yarar sorusuna uzunca cevap verilebilir fakat araba kullanıcıları için çok gerekli detaylar değiller. Yukarıda bahsedilen kısımları okuyarak temel olarak motor yağının ne işe yaradığına yönelik bilgi edinilebilir.

Araç motor yağı biterse ne olur?

Yukarıda da değindiğimiz gibi motor içerisindeki parçaların sağlığı için motor yağı oldukça elzemdir. Bu durumda araç motor yağı biterse ne olur? Kısaca şu söylenebilir; aracınız kısa süre içinde çalışmayı durdurabilir.

Motor içerisindeki yağ biter ve fark etmeden sürüşe devam edilir ise motorun kitlenmesini çalışmamak üzere stop etmesi izleyecektir. Stop etmesinin ardından tekrardan çalıştırmayı deneme halinde ise alışılagelmemiş metalik sesler duyulabilir. Fazla zorlanmanın sonucunda ise final olarak kaput kısmından duman çıktığı gözlenecektir. Bu durumda aracı fazla zorlamamak, “yatak sarması”(Motor yanaklarının deformasyon sonucu işlem göremez hale gelmesi sebebiyle meydana gelen arıza) yaşanmasına mahal vermemek gerekir.

Motor yağını belirli aralıklar ile kontrol etmek bu gibi durumların önüne geçecektir. Motor yağı kontrolü esnasında aracın düz bir alanda olduğundan emin olunması gerekir. Bunun yanı sıra farklı marka motor yağları kullanmak yerine üretici firma tarafından önerilen ürünleri kullanmak da faydalı olacaktır. Motor yağ değişim periyodu da harfiyen takip edilmelidir.

Motor yağı nasıl kontrol edilir?

Araç teknik servislerinde ilk yapılan işlemlerden biri hiç şüphesiz motor yağı kontrolüdür. Bu işlem kolay bir şekilde en az bilgiye sahip bir kullanıcı tarafından bile yapılabilir. Bu kısmı okuyan her kullanıcı kolay bir biçimde araç yağ kontrolünü yapacaktır.

Kontrol kısmı oldukça basit birkaç adımdan oluşmaktadır. Motor yağı kontrolü için sırası ile şu adımlar izlenmelidir:

  • Araç düz bir zeminde durdurulmalı
  • Aracın motorunun çalışmadığından ve soğumuş olduğundan emin olunmalı
  • Kaput en güvenli şekilde açık duracak vaziyete getirilmeli
  • Motor yağ çubuğu aranmalı (Sarı, beyaz veya kırmızı gibi dikkat çekici bir renktedir, aksi takdirde aracın kullanım kılavuzuna bakılmalıdır)
  • Bir havlu veya eldiven yardımı ile motor yağ çubuğu çıkarılmalı temizlenmeli

Yağ çubuğu temizlendikten sonra üzerinde yer alan seviye göstergelerinden durum öğrenilir. Eğer seviye düşük ise maksimum seviyeye gelmeyecek şekilde motor yağı takviyesi yapılması gerekir. Bu kısımda yağ takviyesi yapılmaz ise yukarıdaki başlıkta bahsedilen senaryoya kapı açılır.

Motor yağının ömrü ne kadardır?

Motor yağlarının raf ömrü üretim tarihinden itibaren 3 sene ile sınırlıdır. Araç içerisinde kullanımda bu süre yağın çokça etkileşime girmesi sebebi ile bir tabi azalmaktadır. Uzman kişilerin görüşü motor yağlarının her 5.000 kilometrede bir değişmesi gerektiği üzerinedir. Bu öneriden yola çıkarak kısaca; motor yağının ömrü 5.000 km’dir de denilebilir.

Motor yağı ömrü aracın tipine, yaktığı yakıta, motorun hacmine göre değişiklik gösterilebilir. Araç motor yağı ömrü için ortalama olarak yukarıdaki gibi belirli bir mesafe baz alınsa da en doğru süre ilgili aracın yetkili servisinden öğrenilebilir.

 

Araç neden yağ yakar?

Motorun yağ yakmasının sebebi birkaç farklı şekilde açıklanabilmektedir. En sık görülen sebep hiç şüphesiz motor yağı seviyesinin düşük olması hatta bitmesidir. Yukarıda da sıkça değinilen ve birçok probleme sebep olan motor yağı seviyesinin düşük olması yağ yakmaya da sebep olur.

Yağ seviyesinin dışındaki bir başka sebep ise motor segmanlarında gevşeme olmasıdır. Bu durum sonrasında yağ pistonların üzerine çıkarak hava ve yakıt ile beraber motorun yanma işlemine dahil olur.

Bir diğer motorun yağ yakmasının sebebi ise emme subaplarında meydana gelen tahribattır. Bu kısımdaki sorun sebebi ile yağ ilgili kısımlardan kaçarak yanma kısmına sızar. Bu durumda da yakıtla beraber yanma sürecine dahil olur.

 

Motorun yağ yakması nasıl önlenir?

Eğer motorun arıza yapması istenmiyorsa yağ yakması konusunda titiz davranılması gerekir. Motor yağ yakmasını önlemek için birkaç noktada dikkatli davranılması yeterli olacaktır. Motor yağ yakımını önlemek araca dikkatli ve titiz bakmaktan geçer.

İlk yapılması gereken sürekli olarak yazıda da belirtildiği gibi sıklıkla motor yağı kontrolünün yapılmasıdır. Kontrolün ardından aracın ihtiyacı var ise gerekli yağ takviyesinin yapılması yağ yakımını engelleyecektir.

Daha sonrasında dikkat edilmesi gereken nokta ise motorun hararet yapmasının önün geçmektir. Aracın hararet yapması halinde yüksek ısı sebebi ile segmanlar pistona kayarak yağı sızdırılmasının önünü açıyor. Bunun önüne geçmek ise her sürüşten önce suyun kontrol edilmesi ve araç içerisindeki hararet ibresine dikkat edilmesinden geçiyor.

Aracı yüksek devirlerde çok kullanmamak da iyi bir önlem olacaktır. Son yıllarda standart haline gelen turbo modunun çok fazla tercih edilmesi bile zaman zaman yağ yakımını başlatan sebeplerden biri olarak ortaya çıkabiliyor.

Özet olarak şu denilebilir; aracın kontrolleri düzenli yapılır ve hor kullanılmaz ise kolaylıkla motor yağ yakmasının sebebi olacak tüm etmenler ortadan kaldırılabilir.

Motor yağı değişimi olmazsa ne olur?

Birçok araba kullanıcısının en sık yaptığı hatalardan biri motor yağı değişimini ötelemek veya umursamamaktır. Bu durum anlık olarak etki yapmasa da kısa bir süreç içerisinde büyük maliyetler ile araca zarar verecektir.

Motor yağı değişimi olmaz ise ilk olacak şey hiç kuşkusuz yağ yakmasıdır. Azalan yağ miktarı üretilen ısı enerjisi karşısında güçsüz kalarak yanacak ve daha büyük sorunlara sebep olacaktır.

Sonrasında olabilecek sorunlardan biri ise motordaki parçalarda yaşanacak aşınmadır. Motor yağı sayesinde rahatlıkla işlev gören segman ve piston kısımları yağ olmadığı senaryoda farklı parçalar ile haddinden fazla sürtünerek aşınmaya sebep olacaklardır. Bu da bir süre sonra çok yüksek maliyetler doğuracak motor arızalarını ortaya koyacaktır.

Kısaca şu denilebilir; eğer aracın motor yağı önerilen periyotlarda değiştirilmez ise motorda ciddi zararlar oluşabilir. Araç seyir halindeyken ortaya çıkacak bu durum ciddi kazalara da sebebiyet verebilir. Bu sebeple yukarıdaki başlıkta belirtilen önerilere titizlikle yaklaşmak gerekir.

,Motor yağı aracın önemli bileşenlerinden biridir. Motorun yağ yakmasının sebebi nedir? Motor yağı nasıl kontrol edilir öğrenmek için tıklayın!

,

Yazar : Çetaş Dijital

Arkadan İtişli Araç Ne Demektir?
Arkadan İtişli Araç Ne Demektir?
Araçlarda sürekli olarak duyduğumuz arkadan itiş ve dört tekerden çekiş gibi kavramlardan birine bu içerikte detaylandırma yapılmıştır. Bu içerikte arkadan itişli araç ne demektir, alırken nelere dikkat etmek gerekir ne gibi özellikleri bulunur de...
Ekleme Tarihi: 19.10.2023
Coilover Nedir? Ne İşe Yarar? 
Coilover Nedir? Ne İşe Yarar? 
Coilover, araç tutkunlarının heyecanını ve merakını tetikleyen bir sürüş konseptidir. Bu teknoloji, adrenalin tutkunları için adeta bir heyecan kaynağıdır. Otomobilin süspansiyon sistemine entegre edilen bu özel yapı hakkında daha fazla detayı içe...
Ekleme Tarihi: 19.10.2023

Araç Neden Yağ Yakar? Motor Yağı Ne İşe Yarar?

Eklenme Tarihi:
21 Temmuz 2022
Arkadan İtişli Araç Ne Demektir?
Arkadan İtişli Araç Ne Demektir?
Araçlarda sürekli olarak duyduğumuz arkadan itiş ve dört tekerden çekiş gibi kavramlardan birine bu içerikte detaylandırma yapılmıştır. Bu içerikte arkadan itişli araç ne demektir, alırken nelere dikkat etmek gerekir ne gibi özellikleri bulunur de...
Ekleme Tarihi: 19.10.2023
Coilover Nedir? Ne İşe Yarar? 
Coilover Nedir? Ne İşe Yarar? 
Coilover, araç tutkunlarının heyecanını ve merakını tetikleyen bir sürüş konseptidir. Bu teknoloji, adrenalin tutkunları için adeta bir heyecan kaynağıdır. Otomobilin süspansiyon sistemine entegre edilen bu özel yapı hakkında daha fazla detayı içe...
Ekleme Tarihi: 19.10.2023