Sizin için uygun satış danışmanını arıyoruz

Loading...
Aracımı Değerlendir    Beğendiğim Araçlar   
+
  Aracımı Değerlendir    Beğendiğim Araçlar
BLOG

ARAÇ KİRALAMA HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Eklenme Tarihi:
15 Ocak 2019
ARAÇ KİRALAMA HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Araba kiralama, günümüzde çok tercih edilen bir ulaşım şeklidir. “Araç satın alıp ne yapacağım, zaten buralarda pek durmuyorum” cümlesi, araç sahibi olmamak için geçerli bir neden haline geliyor durum böyle olunca.  Özellikle kalabalık şehirlerde yaşayanlar ya da işlerine servis ile gidip gelen insanlar için iyice vazgeçilir hale geliyor araç sahibi olmak. Tabi bir de kur farklarının araç fiyatlarını da etkilemesi sonucu otomobil kiralamak daha bir cazip geliyor insanlara. Ancak araba kiralamak sanıldığı kadar kolay değil. Daha doğrusu bazı kuralları dikkat edilmesi gereken hususları var. Araba kiralarken dikkatli olunmazsa başınıza yolculuk esnasında beklenmedik durumlar gelebilir. Bundan dolayı siz siz olun, araç kiralarken bu önerilere mutlaka uyun. Şimdi hep birlikte araç kiralarken nelere dikkat edilmelidir, onlara bakalım. 

Araç Kiralama Yaparken Dikkat!

 • Aracın yaşı (aracın 3 yaşını geçmemiş olmasına özellikle dikkat edin)
 • Aracın kilometresi
 • Aracın güvenlik sistemleri ve donanımları (ABS, hava yastığı, emniyet kemeri)
 • Sigorta ve kaskosu 
 • Bakımlarının eksiksiz yapılmış olması
 • Aracın var olan donanım özellikleri haricinde far, silecekler gibi aksamlarının çalışır durumda olmasına dikkat edin. 

Saydığımız maddeler tek başına yeterli değil elbette araba kiralamak için. Sizin de birebir dikkat etmeniz gereken daha doğrusu es geçilmemesi zorunlu hususlarınız olacak. Yukarıda araç kiralayacak kişilerin dikkat etmesi gereken kuralları saydık ancak kiralayan firmanın da bazı istekleri kuralları olması kaçınılmaz. Bunlar ise; 

Araç Kiralama Şirketleri İçin

 • 18 yaşının doldurulmuş olunması
 • Sürücü belgesi
 • Sürücü belgesinin veriliş tarihinden itibaren en az 2 yıl geçmiş olması
 • Aracın sözleşmede belirtilen tarihte teslim edilmesi
 • Aracı kiralarken araçta var olan yakıt seviyesi oranında aracın teslim edilmesi
 • Türkiye’de kiralanan araç ile yurtdışına çıkılmaması

Tüm bu maddelerin dışında eklenilmesi ve unutulmaması gereken bir madde; kiralanmak istenilen araca göre değişen yaş aralıkları bulunmaktadır. Her araç herkese kiralanamıyor. Bu yaş aralıkları ise oto kiralama firmalarına göre değişkenlik gösterebilir. “Paramı verdim, istediğim aracı kiralayabilirim” diye düşünüyorsanız, kiralamak istediğiniz araç konusunda hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. 

Araç kiralarken yasal firmaları özellikle tercih etmeye çalışın. Zira yolculuğunuzda istenmeyen durumlarla karşılaşabilirsiniz. Günümüzde yaygın bir şekilde her yerde karşılaştığımız oto kiralama (rent a car) firmalarının hepsi çok masum olmayabiliyor. Bundan dolayı kiralama yapacağınız firmayı iyice araştırıp karar vermenizde fayda var. Güvenilir oto kiralama şirketlerini tercih edip mutlaka sözleşme yapın. Böylece istenmeyen bir durum doğduğunda hakkınızı kolaylıkla savunabilirsiniz. 

Yazar : Çetaş Dijital