Sizin için uygun satış danışmanını arıyoruz

Loading...
Aracımı Değerlendir    Beğendiğim Araçlar   
+
  Aracımı Değerlendir    Beğendiğim Araçlar
BLOG

Araç Kaplaması Yaptırmanın Şartları

Eklenme Tarihi:
16 Ağustos 2023
Araç Kaplaması Yaptırmanın Şartları

Araç Kaplaması Ruhsata Işlenir Mi

Araç kaplaması, aracın dış yüzeyine koruyucu ya da estetik amaçla yapılan bir uygulamadır. Bu kaplama ile genellikle araçların boya tabakalarını; çizikler, UV ışınları, kirler gibi dış etkenlere karşı koruması amacı da güdülmektedir.  Bu içerikte detaylı şekilde araç kaplaması nedir, ne işe yarar ve araç kaplaması ruhsata işlenir mi gibi soruların yanıtları yer almaktadır.

Araç Kaplaması Ne Işe Yarar?

Araç kaplaması işleminin sağladığı faydalar şunlardır:

 • Koruma: Kaplama ile otomobilin orijinal boya tabakası çizik, taş çarpması, güneşin zararlı UV ışınları gibi dış etkenlere karşı koruma sağlanır.
 • Parlaklık: Yapılacak doğru bir araç kaplama, aracın parlaklığını artırır ve uzun süreli bir yeni gibi görünüm sağlar.
 • Kolay Temizlik: Araç kaplaması ile yüzeyi düzleştiği için kirlenmelere karşı tozu iterek temizlik kolay gelir.
 • Renk Seçenekleri: Araç kaplaması sayesinde farklı renk ve desen seçeneğine erişme imkânı doğar. Böylece aracın görünümü isteğe uygun şekilde kişiselleştirilebilir.

Araç Kaplamasını Ruhsata Işletmek Gerekir Mi?

Hayır, kaplamaların en büyük avantajı ruhsata işlem zorunluluğunun bulunmamasıdır. Ruhsata yapılacak işlemeler araç üzerine önemli değişiklikler veya modifikasyonlardır. Aracın dış yüzeyine uygulanan kaplamalar boya olarak da geçmediği için basit bir yüzey işlemi olarak ruhsata işlemez.

Araç Kaplamasının Cezası Var Mıdır?

Araç kaplamaları yasal olarak herhangi bir yaptırıma tabi tutulmaz. Tümü ile yasaklanmamasına karşın bazı durumlarda bölgesel kısıtlamalara tabi tutulmaktadır. Belediye, bölge karayolları müdürlüğü veya bölge valiliğin belirlediği kısıtlamalar gözlemlenebilmektedir. Bu sebeple işlem öncesinde bölgesel kısıtlamalara göz gezdirmek oldukça sağlıklı bir adım olacaktır.

Araç Kaplaması Yaptırırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kaplama işlemi esnasında dikkat etmek gerekir. Sonuç olarak direkt olarak aracın dış cephesine uygulanması sebebi ile araca kozmetik olarak zarar verme riskinden kaçınmak en doğrusu olacaktır. Başlıca dikkat edilmesi gereken noktalar:

 • Kaliteli Kaplama Malzemeleri: Araç kaplama işleminin temiz ve kaliteli olması ilk olarak kaliteli kaplama malzemelerinin seçilmesinden geçmektedir. Burada kaplama işlemini yapacak işletme de yine kullandığı malzemeler doğrultusunda belirlenebilir. Buna ek olarak çalışan kalitesi de bu noktaya ayrıca eklemlenebilir.
 • Referans Kontrolü: Her alanda olduğu gibi araba kaplama için de referansı sağlam olan, önceki işleri gözlemlenmiş firmaları seçmek daha akılcı olacaktır. Bu noktada günümüzdeki sosyal medya paylaşımları ve kullanıcı geri dönüşlerine bakmak faydalıdır.
 • Garanti: Araç kaplaması maliyetli bir işlem olacağı için işlem için garanti veren işletmeleri tercih etmek de faydalı olacaktır. Bununla beraber garanti veren işletmeler arasından da garanti politikası ve kapsamı özelinde değerlendirme yapılabilir.
 • Bakım Talimatları: Son olarak bakılması gereken ise yaptırmanın ardından kaplamanın uzun süre dayanması adına en uygun bakım talimatlarını takip etmek gerekir, bu bilgiler direkt olarak yapan işletmeden alınabilir.

Araç Kaplaması Fiyatları Nedir?

Araç kaplama fiyatları her ürün ve hizmette olduğu gibi oldukça değişiklik göstermektedir. Hizmeti birçok değişkenin olması sebebi ile direkt olarak belli bir fiyat aralığı olarak nitelendirmek oldukça güçtür.

Araç kaplaması fiyatları konusunda belirleyici faktörler:

 • Aracın boyutu,
 • Kaplama malzemesinin türü,
 • Seçilen renk ve desen,
 • Uygulanan işçiliğin biçimi ile paralel maliyeti,
 • Uygulandığı il, ilçe ve semt,

Otomobil kaplama fiyatlarında en net fiyatları işletmelerden fiyat teklifi alarak öğrenebilirsiniz. Fiyatların dolar kuru ve artan maliyetler sebebi ile aynı işletme için bile bir günden diğer güne değişken olabileceğini unutmamak gerekir.

Yazar : Çetaş Dijital

Arkadan İtişli Araç Ne Demektir?
Arkadan İtişli Araç Ne Demektir?
Araçlarda sürekli olarak duyduğumuz arkadan itiş ve dört tekerden çekiş gibi kavramlardan birine bu içerikte detaylandırma yapılmıştır. Bu içerikte arkadan itişli araç ne demektir, alırken nelere dikkat etmek gerekir ne gibi özellikleri bulunur de...
Ekleme Tarihi: 19.10.2023
Coilover Nedir? Ne İşe Yarar? 
Coilover Nedir? Ne İşe Yarar? 
Coilover, araç tutkunlarının heyecanını ve merakını tetikleyen bir sürüş konseptidir. Bu teknoloji, adrenalin tutkunları için adeta bir heyecan kaynağıdır. Otomobilin süspansiyon sistemine entegre edilen bu özel yapı hakkında daha fazla detayı içe...
Ekleme Tarihi: 19.10.2023