Sizin için uygun satış danışmanını arıyoruz

Loading...
Aracımı Değerlendir    Beğendiğim Araçlar   
+
  Aracımı Değerlendir    Beğendiğim Araçlar
BLOG

2023 Trafik Cezaları Ve Puanları Nedir?

Eklenme Tarihi:
06 Ocak 2023
2023 Trafik Cezaları ve Puanları Nedir?

Yeni yılın gelmesiyle beraber trafik yönetmeliğindeki değişiklikler merak konusu oldu. 2023 Trafik cezaları ve puanları konusundaki detayların her biri bu içerikte en ince ayrıntısına kadar yer almaktadır. Güncellenen ceza miktarları, puanlardaki değişikler hepsi ve daha fazlası bu içerikte.


Trafik cezası sorgulama nasıl yapılır?

Sürücülerin daha önce işledikleri cezalardan haberdar olmak için ara sıra ceza sorgulaması yapması gerekir. Zamanında akılda kalmayan cezalar, daha sonraki süreçlerde başa bela olabilir. Trafik cezası sorgulama işlemi için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Tüm bu yöntemler e-devlet üzerinden sunulmaktadır.

Sırası ile yöntemler:

  • Araç plakasından ceza sorgulama işlemi Gerçek ve Tüzel kişiler için ayrı ayrı sunmaktadır. Cezanın sorgulanacağı aracın sahipliğine göre seçim yaparak sadece plaka üzerinden ceza sorgulanabilmektedir.
  • Bir diğer yöntem de Sürücü Ceza Bilgisi Barkodlu Belge Sorgulama yöntemidir. Barkodlu yani dijital olan ceza belgelerini buradan sorgulamak mümkündür.
  • Sürücü belgesi ve şahıslara ceza bölümüne giderek ilgili bölümde belgeye veya kimliğe direkt olarak yazılmış olan cezalara erişilebilmektedir.
  • Bunlara ek olarak aracın çekilmesi durumunu sorgulama için Aracımın Çekildiği Otopark Bilgisi Sorgulama ekranına gidilebilir, bu ekran gerçek kişi ve tüzel kişi seçenekleri ile sorgulama yapmak mümkündür.


Trafik cezası nereye ödenir?

Geçmişte farklı farklı kanallara giderek, saatler süren kuyruklar ile cezalar ödenirken günümüzde bu daha da kolay hale geldi. Birçok farklı platform üzerinden anında trafik cezası ödemeleri yapılabilirken, erken ödenmesi durumundaki avantajlardan da kolayca yararlanabilme imkanı doğmaktadır.

Nakit Ödeme noktaları:

  • Tüm banka şubeleri,
  • PTT şubeleri,

Online ödeme veya kredi kartı ile ödeme noktaları:

  • Online banka uygulamaları,
  • Geli İdaresi Başkanlığı web sitesi,
  • E-devlet sitesi,
  • Emniyet Müdürlüğü tarafından yetkilendiren noktalar

Tüm bu platformlardan ödeme yapılabilmektedir. Ceza tebliği sonrasındaki 15 gün içerisinde ödeme yapılması halinde mevcut cezanın belirli bir oranında indirim uygulanmaktadır. Ceza 30 gün içinde ödenmez ise de geçen her ay başı ceza toplam miktarının 5%’i ceza miktarına faiz olarak eklenecektir.

Trafik cezası nasıl ödenir?

Trafik cezası ödeme işlemi için ayrıca yapılması gereken bir işlem bulunmamaktadır. Ehliyet ve kimlik kartları ile gidilmesi halinde tüm banka ve PTT şubelerinden nakit olarak ödenebilmektedir. Bunun yanı sıra internetten ödemek içinde e-devlet üzerinden giriş yapılması veya ilgili platformun sağladığı şartları yerine getirerek ödeme yapılması yeterli olacaktır.

Tüm bu işlemler sırasında ekstra belge veya barkoda notuna gerek duyulmamaktadır. İlgili ekranlara giderek sorgulama ve sonrasında ödeme yapılabilir. 2023 Trafik cezaları sorgulama ekranı sonrası tüm platformlarda ödeme ekranına yönlendirme de bulunmaktadır.
 

Trafik cezası erken ödeme indirimi olur mu?


Ceza sisteminin talep ettiği gibi erken yapılan ödemelerin tümünde indirip uygulanmaktadır. Sürücü tarafına yapılan ceza tebliği sonrasındaki 15 gün içerisinde hemen ödeme yapılması durumunda toplam ceza miktarını 25% oranında düşürülerek tahsil edilecektir.

Yukarıda da değinildiği üzere gecikmelerde ise faiz uygulaması bulunur. İbrazdan sonraki 30 gün içerisinde ceza ödenmez ise ceza her ay 5% oranında artarak katlanacaktır.

Trafik cezası itiraz dilekçesi nasıl yazılır?

Ödeme ve sorgulamadan detaylıca bahsedildi fakat itiraz etmek mümkün mü? Evet, her şeyde olduğu gibi belirli adımları takip ederek ilgili cezaya itiraz etmek mümkündür. Tahmin edileceği üzere trafik cezası itirazı, ödemeye nazaran biraz daha meşakkatli bir süreçtir. Süreç içerisinde belirli belgeleri yanınızda bulundurmanız gerekirken, belirli adımları da harfiyen yerine getirmelisiniz.

Mevzuatta belirtildiği üzere trafik cezası itirazı yapmak için ceza tebliği sonrası ilk 15 gün işlemleri başlatmak gerekir. İlk adım olarak bu süreç içerisinde hareket etmekten bahsetme yanlış olmaz.

Trafik cezası itirazı için gerekenler

İtiraz sürecinde ilk olarak yapılması gereken cezaya ve şahsa dair belgelerin başvuru için bir araya getirilmesidir. Şahıs, kimlik, ehliyet ve ruhsat belgelerinin fotokopilerini almalı buna ek olarak idari para cezası hakkındaki tutanak ve tebligatların da fotokopisini yanında bulundurmalıdır.

Belgelerin sunulmasında kullanılacak olan Trafik cezası itiraz dilekçesi doğru ve uygun bir dil ile kaleme alınmalıdır. Trafik ceza itiraz dilekçesi için avukatlardan danışma alınabilir. Bunun yanı sıra ilgili itiraz tipine uygun olan farklı itiraz dilekçelerinden de faydalanılabilir. Fakat şu uyarıyı yapmakta fayda var; her ceza ve detayları kendine has olup ilgili durumun tüm detayları ile dilekçede yer alması gerekir.

İtiraz belgesi içerisinde mevcut durumunuza dair bulunan kanıtlara da yer vermek gerekir. Bu sayede süreç lehinize daha hızlı sürede dönecek ve cezanızın iptal edilme olanağı artacaktır.

İlgili cezalara itiraz için yapılması gereken son adım tüm fotokopi ve belgelerin toplanarak cezanın uygulandığı alan ile sorumlu Sulh Ceza Mahkemesi’ne sunulmasıdır.

Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen tüm kararların halka açık olması sebebi ile ilgili itirazın süreci de yine internet üzerinden takip edilebilmektedir. Takip süresinde e-devlet ve UYAP üzerinden izleme imkanı bulunur. Bunun yanı sıra ilgili itirazın yapıldığı mahkemeye giderek bilgi almak mümkündür. Süreç içerisinde sonlanmaya kadar itiraz eden tarafa tebliği yapılmamaktadır. Bu sebeple sürecin takibi oldukça önemlidir.

Süreç sonunda eğer itiraz tarafı haksız bulunur ise tüm masraflar itiraz tarafından karşılanmak zorundadır. Kazanılması halinde de ceza miktarı otomatik olarak ilgili sistemlerden kaldırılacaktır.

GÜNCEL TRAFİK CEZALARI 2023

 

Geçen senenin ceza miktarları ile 2023 arasındaki miktarlarda değişikliğe gidildi. Bu sene geçerli olacak cezalar şu şekilde:

 

2022 Kırmızı Işık ihlali: 427 TL
2023 Kırmızı Işık ihlali: 951 TL

2022 Hızı sınırı aşımı cezası 10% - 30% : 427 TL
2023 Hızı sınırı aşımı cezası 10% - 30% : 951 TL

2022 Hızı sınırı aşımı cezası 30% - 50% : 888 TL
2023 Hızı sınırı aşımı cezası 30% - 50% : 1979 TL

2022 Hızı sınırı aşımı cezası 50% üzeri  : 1823 TL
2023 Hızı sınırı aşımı cezası 50% üzeri  : 4004 TL

2022 Alkollü Araç Kullanma cezası 1.sefer: 1823 TL
2023 Alkollü Araç Kullanma cezası 1.sefer: 4064 TL

2022 Alkollü Araç Kullanma cezası 2.sefer: 2286 TL
2023 Alkollü Araç Kullanma cezası 2.sefer: 5096 TL

2022 Engelli Park İhlali: 392 TL
2023 Engelli Park İhlali: 873 TL

2022 Emniyet Kemeri cezası: 196 TL
2023 Emniyet Kemeri cezası: 436 TL

2022 Seyir halinde telefon kullanma cezası: 427 TL
2023 Seyir halinde telefon kullanma cezası: 951 TL

2022 Alkol Testi İtirazı Cezası: 3836 TL
2023 Alkol Testi İtirazı Cezası: 8551 TL

2022 Hatalı Sollama Cezası: 427 TL
2023 Hatalı Sollama Cezası: 951 TL

2022 Çakarlı araba cezası: 1823 TL
2023 Çakarlı araba cezası: 4064 TL

2022 Ehliyetsiz Araç Kullanma cezası : 3674 TL
2023 Ehliyetsiz Araç Kullanma cezası : 8190 TL

 

Yazar : Çetaş Dijital