Çetaş'tan 3 milyon dolarlık yatırım

Eklenme Tarihi : 11.06.2009

Koç Holding Kurumsal İletişim ve Bilgi Grubu Başkanı Ali Koç, Koç Holding Otomotiv Grup Başkanı Cenk Çimen, Ford Otosan Genel Müdürü Michael Flewitt, İzmir Valisi Cahit Kıraç ve İzmir’in önde gelen işadamlarının katıldığı törenle hizmete giren Çetaş Bornova için 3 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Taşar Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tarık Taşar, otomotivin bütün dallarında hizmet verdiklerini belirterek, Ford satış ve yetkili servis istasyonlarının üçüncüsünü İzmir’de açtıklarını söyledi. Ekonomide yaşanan darboğaza rağmen ÖTV indirimleri ile hareketlenen piyasa ve İzmir’in geleceğine duydukları güven ile 3 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdiklerini belirten Taşar, 3 yıl içinde İzmir’e 10 milyon dolarlık daha yatırım yaparak ikinci tesislerini kuracaklarını bildirdi. ÖTV indirimlerinin de üç ay süreyle devam etmesini beklediklerini açıklayan Taşar, daha sonra da hurda indiriminin uygulamaya geçirilmesini beklediklerini vurguladı.

Sıkıntılı bir dönem yaşandığını ve otomotiv sektörünün de geleceğinin soru işaretleri ile dolu olduğunu ifade eden Koç Holding Kurumsal İletişim ve Bilgi Grubu Başkanı Ali Koç ise ÖTV indirimi ile sektörü hareketlendiren ve umut veren Hükümete teşekkür ettiklerini söyledi. Olumsuz sürecin geçici olduğunu ve otomotiv sektörünün daha önce yaşanan sıkıntılardan da güçlenerek çıkmasını bildiğini anımsatan Koç, “Bu yıl Ford Otosan’ın 50'nci yılını kutluyoruz. 4 milyar dolarlık ihracatımız ile otomotiv sektörünün en ön sırasında yer alıyoruz. Fabrikamız birçok defa Ford’un en iyi üretim tesisi olarak seçildi. Ürettiğimiz ürünler Avrupa’da yılın aracı ödüllerini aldı. Otomotivin ana vatanı Kuzey Amerika’ya da ihracatın başlaması ile birlikte. 5 kıtaya birden ihracat yapan ilk ve tek Türk otomotiv firması olacağız. Türkiye pazarında da 7 yıldır sürdürdüğümüz liderliğimizi bu yılda devam ettirmek istiyoruz. Bu başarıda en büyük pay Türkiye'ye yayılmış bayi teşkilatımızdır” dedi.

Taşar Ailesi’nin de 1974 yılında bu yana Koç ile çalıştığına işaret eden Koç, 13 yıldır İstanbul’da Ford markasını en iyi şekilde temsil ettiklerini kaydetti. Koç, yeni yatırımları için Taşar Ailesi’ne de teşekkür ettiğini belirterek bu tesisin rakiplerine ve diğer Ford bayilerine örnek olduğunu sözlerine ekledi. İzmir Valisi Cahit Kıraç da ÖTV indirimi ile zor dönemden geçen otomotiv sektörünün biraz nefes aldığına dikkat çekerek, gelecek için umutlu olunması gerektiğini ifade etti. Kıraç, bu yatırımı İzmir’e kazandıran Taşar Ailesi’ne teşekkür ettiğini belirterek, yeni yatırımlarını da beklediklerini sözlerine ekledi.

DİĞER HABERLER