İNGİLTERE, SÜRÜCÜSÜZ ARAÇ GELİŞİMİNİN ÖNCÜSÜ OLDU !

Eklenme Tarihi : 30.04.2021

Hükümet, bu yılın sonuna kadar Birleşik Krallık yollarında "sürücüsüz" araçlara izin verilebileceğini söyledi. Ulaştırma Bakanlığı, otomatik şerit tutma sistemlerinin (ALKS) yasallaştırılan ilk eller serbest sürüş türü olacağını söyledi.Teknoloji, bir arabanın konumunu ve hızını tek şeritte kontrol ediyor ve 37mph (60km / s) ile sınırlandırılıyor. Bununla birlikte hükümet, sürücülerin yolu izlemelerine veya araç kendi kendine giderken ellerini direksiyonda tutmalarına gerek olmayacağını doğruladı.

Ancak sürücünün tetikte olması ve sistem tarafından talep edildiğinde 10 saniye içinde kontrolü devralması gerekecektir. Bir sürücü yanıt vermezse araç, yakındaki araçları uyarmak, yavaşlamak ve sonunda durmak için otomatik olarak tehlike ışıklarını yakacak.

Birleşik Krallık hükümeti, otonom sürüş teknolojisinin yaygınlaştırılmasında ön saflarda yer almak istiyor ve Ulaştırma Bakanlığı 2035 yılına kadar yeni Birleşik Krallık arabalarının yaklaşık %40'ının kendi kendine sürüş kabiliyetine sahip olabileceğini tahmin ediyor.

Motor İmalatçıları ve Tüccarlar Topluluğu otomobil endüstrisi lobi grubunun CEO'su Mike Hawes, "Otomotiv endüstrisi, İngiltere'yi yol güvenliği ve otomotiv teknolojisinin öncüsü haline getirecek olan İngiltere yollarında otonom araçların kullanımına izin vermek için bu hayati adımı memnuniyetle karşılıyor" dedi.

DİĞER HABERLER