FORD TRUCKS F-MAX'E YILIN KAMYONU ÖDÜLÜ

Eklenme Tarihi : 21.09.2018

Hannover Uluslararası Ticari Araç ve Yan Sanayii Fuarı’nda (IAA) yeni çekicisi F-Max’i dünyaya tanıtan Ford Trucks, dünya prömiyeri için de perdeyi açmış oldu. Prömiyer ve ödül vesilesiyle düzenlenen törende Koç Holding ve Ford Otosan Onursal Başkanı Rahmi Koç, Koç Holding Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen, Ford Otosan Genel Müdürü ve üyeleri de yerlerini aldı. 27 Eylül tarihine kadar ziyarete açık olacak furarın ilgi odağı Ford Trucks’ın Ekim ayında piyasaya çıkaracağı yeni çekicisi F-Max oldu.

Prömiyer sonrası basın açıklaması yapan Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Koç, “1982’de kurulan İnönü Fabrikası ile kamyon işindeki iddiamızı mühendislik gücümüzle birleştirerek yeni bir aşamaya taşıdık. Bugün geldiğimiz noktada ise bir aracı motoru dahil geliştirip üretebilecek yeteneğe sahip ilkTürk şirketi olmanın gururunu yaşıyoruz. Bugün dünya prömiyerini gerçekleştirdiğimiz F-Max ile Türkiye’nin sıfırdan geliştirilen ve üretilen ilk çekicisini dünyaya sunuyoruz. Uluslararası Yılın Kamyonu ödülü üretim gücümünüz ve müdendislik kabiliyetimizin ulaştığı noktayı ortaya koyuyor. Çekicimizin uluslar arası pazara yeni bir oyuncu olarak girmesi için hazırız.” Dedi.

Türkiye’de tamamen ağır ticari araçlara özel ve son dere modern bayi yapılanmasını 30 plaza ile tamamladıklarını belirten Koç, bugün itibariyle 33 ülkede faaliyet gösterdiklerini ve 2018 sonu itibariyle 41, 2020 sonu itibariyle de 51ülkede varlık göstermeyi hedeflediklerinin altını çizdi.

Uluslararası pazarda Ford Trucks müşterilerinin ve filo sahiplerinin beklenti ve taleplerini karşılayacak şekilde üretilen F-Max, geliştirilme sürecinde 5 ülkede yürütülen saha çalışmaları sırasında 900 şoför, 44 filo yöneticisinin beklentileri doğrultusunda tasarım aşamasına geçildi. 5 yıllık tasarım, geliştirme ve üretim sürecinde 1.200 Ford Otosan mühendisinin görev aldığı F-Max’in, yakıt ekonomisi ve düşük bakım işletim giderleriyle de kullanım maliyetlerini düşürmesi hedefleniyor.

DİĞER HABERLER