ARAÇ KLİMALARI HAKKINDA BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Eklenme Tarihi : 29.06.2018

Araç sahibi olanların hayatlarının büyük bir kısmı arabalarında geçer. Trafikte, seyahatte, işte.. Yaz aylarının kendini iyice hissettirdiği şu günlerde, klimasının bozulmasını ya da çalışmamasını kimse istemez. Durum böyle olunca uzmanlar klima bakımı hakkında araç sahiplerini ve sürücüleri uyarıyor. Bakımları yapılmayan klimalar çeşitli hastalıklara davetiye çıkardığı gibi araçta arızaya da neden olabilmektedir.


Beklenen performansla çalışmayan klima, bakımını yaptırmadığınız takdirde aracın motoru zorlamaya başlayarak yolda kalmanıza neden olabilir. Bunun haricinde yine aynı nedenlerden dolayı yakıttan tasarruf edeyim derken daha çok yakıt tüketimine neden olacaktır. Yılda bir kez klima bakımı yaptırarak birçok arızanın önüne geçmeniz mümkün.


Klimaların sağlık üzerindeki etkilerine de dikkat çeken uzmanlar, temizliği iyi yapılmayan klimaların zatürre, öksürük, bulantı, baş ağrısı gibi hastalıklara da neden olabileceğinin altını çiziyor. Bakım tek başına yeterli değil, aynı zamanda klimaları doğru kullanmak da önemli. Klimalar direkt yüzünüze vurursa kulak iltihabı, yüz felci gibi tehlikeli hastalıklara yakalanma riskiniz çok yüksek. Bunun için hiçbir zaman klima yönünü direkt size yansıyacak şekilde ayarlamayın.


Yılda iki kez ya da aracınızın 10.000 ila 15.000 km’lerinde polen filtresinin değiştirilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, polen filtresinin değiştirilmemesinin araç içindeki hava akımını olumsuz etkileyeceğini vurguladı. Nasıl olsa klima kullanmıyorum demeyin. Unutmayın sıcaklık ya da soğukluk görevinin yanında, araç motoru ve yakıt tüketimi konularında da klima bakımı önem taşır

DİĞER HABERLER